Home / Aktualitet / Kujdes! Mund ta keni kaluar koronavirusin pa e kuptuar/ Flet mjeku infeksionist: Ja si ta zbuloni…

Kujdes! Mund ta keni kaluar koronavirusin pa e kuptuar/ Flet mjeku infeksionist: Ja si ta zbuloni…

Të gjithë dëshirojmë të dimë nëse e kemi kaluar apo jo Covid-19, madje shumë prej nesh dyshojmë se e kemi kaluar për shkak të një gripi apo simptome që kemi pasur gjatë këtyre muajëve.

Një doktori i sëmundjeve infektive në Universitetin e Utah, Adam Spivak, është shprehur se kushdo që ka qenë i sëmurë në muajin shkurt mund të ketë qenë më Covid-19 dhe jo me grip.

Dhe disa nga shenjat që tregojnë se e keni kaluar janë:

-Keni pasur ethe dhe kollë dhe lodhje

-Keni humbur nuhatjen dhe shijen e ushqimit: 66% e atyre që janë bartës me koronavirus, kanë këtë simptomë

-E gjithë familja u sëmurë njëkohësit, pavarësisht se dikush më shumë dhe dikush më pak.

-Keni pasur shenja në lëkurë që iu shkaktonin kruajtje.

Por nëse dëshironi ta vërtetoni nëse e keni kaluar apo jo këtë sëmundje, e zbulon vetëm testi serologjik.

Check Also

SHBA-të konfirmojnë vdekjen e eksponentit të lartë të al-Kaidas

Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar vdekjen e një eksponenti të lartë të al-Kaidas në Afganistan, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen + 15 =