Home / Kulture / Kryevepra e Botticellit thyen rekord, shitet për 92 milion $ në ankandin e SHBA

Kryevepra e Botticellit thyen rekord, shitet për 92 milion $ në ankandin e SHBA

Një portret nga piktori rilindas italian Sandro Botticelli u shit për 92 milion dollarë në një ankand në internet, një çmim rekord për artistin. Studiuesit e artit nuk ishin në dijeni të ekzistencës së pikturës derisa ajo u shfaq për herë të parë në treg në fillim të shekullit të 20-të.

Një portret nga piktori rilindas italian Sandro Botticelli u shit për 92 milion dollarë në një ankand të “Sotheby” në New York, me një çmim rekord për artistin.

I quajtur “I riu që mban një raundel”, ai besohet të jetë pikturuar në vitet 1470 ose 1480, dhe konsiderohet si një nga portretet më të mira të Botticellit.

“Ky portret i Botticellit është shumë më spektakolar sesa çdo gjë që kemi parë deri tani nga mjeshtri,” tha Christopher Apostle, drejtuesi i lartë i “Sotheby”, përpara ankandit.

Piktura tregon një burrë në vitet e tij të fundit të adoleshencës me flokë të artë, i cili qëndron ulur duke mbajtur një ikonë të një shenjtori me mjekër.

Ikona ose raundeli është një vepër arti origjinale e shekullit të 14-të që i atribuohet piktorit sienez Bartolommeo Bulgarini.

Historianët e artit shpjegojnë se Botticelli përshkruan një fisnik që tregon me krenari veprat e mëparshme të artit.

“Ky imazh simbolizon dhe ilustron Rilindjen në Firence. Unë nuk kam parë diçka të tillë gjatë jetës sime”, tha Apostulli, duke e përshkruar atë si “një kryevepër”.

Studiuesit e artit nuk ishin në dijeni të ekzistencës së pikturës derisa ajo u shfaq për herë të parë në treg në fillim të shekullit të 20-të.

Rekordi i mëparshëm për një Botticelli u vendos në 2013 kur “Madonna and Child with Young Saint John the Baptist” u shit për 10.4 milion dollarë./OraNews

Check Also

Një leksion mbi lirinë nga Hafiz Ali Kraja (1903-1973)

Nga Dr. Hasan BELLO – Nje nga intelektualet dhe patriotet e klerit mysliman shqiptar ne …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three − 1 =