Home / Aktualitet / Kryebashkiaku po jepte intervistë ‘live’ në TV, shihni momentin kur vërshimi i ujit shemb banesën

Kryebashkiaku po jepte intervistë ‘live’ në TV, shihni momentin kur vërshimi i ujit shemb banesën

Në Pepinster, një qytet në Belgjikën lindore, qindra shtëpi u shembën pasi lumi Vesdre përmbyti qytetin. Më shumë se një mijë shtëpi u evakuuan.

Sky Neës publikoi një regjistrim të një bisede me kryebashkiakun e Pepinsterit që u ndërpre kur njëra prej shtëpive filloi të shembet për shkak të përmbytjes. Pamjet tregojnë qiramarrësit që ikin mbi çati.

Njerëzit që jetojnë pranë lumit Meuse në Liege, një qytet me 200 mijë banorë u është kërkuar që të lëvizin në zonat që nuk rrezikojnë të përmbyten, dhe trafiku detar është pezulluar për shkak të rrezikut të tejmbushjes së lumit.

Shirat e dendura, për të cilët ekspertët thonë se janë të paprecedentë, janë përhapur në Francë, Luksemburg dhe Holandë dhe pjesë të Zvicrës janë në gatishmëri.

Të paktën 120 njerëz kanë vdekur në përmbytjet, dhe qindra njerëz janë ende duke u kërkuar. Në Gjermani, ku të paktën 100 njerëz kanë humbur jetën, Kancelarja Angela Merkel ka bërë thirrje për një luftë të vendosur kundër ndryshimit të klimës.

 

Check Also

Itali/ Rriten ndjeshëm infektimet me Covid-19 gjatë 24 orëve(Shifrat)

Ndonëse ka filluar vaksinimi tashmë që një kohë në këtë shtet, mijëra raste të reja …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen + sixteen =