Home / Aktualitet / Kryebashkiaku i Athinës provokon Shqipërinë/ Hap Muzeun e “Vorio Epirit”

Kryebashkiaku i Athinës provokon Shqipërinë/ Hap Muzeun e “Vorio Epirit”

Nga Arbër DALMATI-

Ironia me Greqinë, çirret se ska pretendime territoriale ndaj Shqipërisë. Kërkon këmbengulshëm nga qeveria Rama të pastrojë tekstet nga emri Çamëri dhe andarte dhe korofillake greke. Ndërkohë qeë institucionalisht bën të kundërtën. Sot kryetari i bashkisë së Athinës në  kryeqytetin grek, Kostandinos Bakojani hapi muzeun me emrin “SHTËPIA E VORIO EPIRIT”. Ky është një provokim i rëndë  zyrtar. Është një akt shovinist ndaj historisë dhe integritetit historik të  Shqipërisë. Nga autoritetet shqiptare, kryeministri dhe Ambasada e Shqipërisë në  Athinë,  ende nuk ka asnjë reagim ndaj këtij provokimi të rëndë, kur sapo Greqia ka shpallur festën e zgjerimit të detit dhe siç thotë kryeministri Micotaqis tashmë  jemi “zot” të Jonit! Muzeu ” Shtëpia e Vorio Epirit” i financuar dhe përuruar nga kryebashkiaku i Athinës është një pretendim territorial mbi Shqipërinë.

Check Also

LAJM I FUNDIT/ Lëkundje të forta tërmeti ndihen në Tiranë, ja ku ishte epiqendra

Disa lëkundje tërmeti janë ndjerë në Tiranë pak minuta më parë. Sipas EMSC, epiqendra e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 5 =