Home / Aktualitet / Koronavirusi/Te të rriturit e infektuar po shfaqet sindroma e rrezikshme

Koronavirusi/Te të rriturit e infektuar po shfaqet sindroma e rrezikshme

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), thotë se të rriturit po shfaqet një sindromë e rrezikshme, që ngjan si ajo që shfaqet shpesh te fëmijët.

Ata po e quajnë sindroma inflamatore multisistemale te të rriturit, ose MIS-A, dhe thonë se është e ngjashme me sindromën inflamatore multisistemale te fëmijët ose MIS-C. Ashtu si MIS-C, MIS-A nuk është e lidhur qartë me koronavirusin dhe të sëmurët mund të mos shfaqin ndonjë simptomë tjetër që do të tregonte infeksionin Covid-19. Por MIS-A u ka marrë jetën të paktën tre pacientëve dhe ashtu si Covid-19, godet në mënyrë disproporcionale pakicat racore dhe etnike, tha ekipi i CDC-së

Një njeri me ngjyrë që jetonte në Florida kishte shumë të vjella dhe dhimbje gjoksi. Ai doli negativ në testin e Covid-19 kur u shtrua në spital, por vdiq pavarësisht se mori trajtim. Ai ishte 46 vjeç. Një 22-vjeçare me ngjyrë në New York ishte e shëndetshme derisa u shfaq me temperaturë dhe të dridhura, por ajo kaloi 19 ditë në spital para se të shkonte mirë në shtëpi.

MIS-C ka prekur qindra fëmijë në të gjithë botën dhe nëse trajtohen menjëherë, fëmijët shërohen. Shkakton inflamacion të përgjithshëm, por pacientët zakonisht nuk i shfaqin simptomat klasike të koronavirusit. Analizat e gjakut tregojnë se MIS-C mund të zhvillohet disa javë pasi fëmija është rikuperuar nga koronavirusi, zakonisht një rast që shkakton simptoma të lehta ose nuk ka fare simptoma.

Covid-19/ Qendra Amerikane për Parandalimin e Sëmundjeve: Te të

Ekipi CDC-së përshkroi rastet e 27 të rriturve të moshave nga 21 deri 50 vjeç, të cilat kishin simptoma të ngjashme. Shumica kishin inflamacion ekstrem në të gjithë trupin dhe mosfunksionim të organeve, si zemra, mëlçia dhe veshkat, por jo mushkëritë, informon dritare.net

“Hiperinflamacioni dhe mosfunksionimi i organeve ekstrapulmonare janë parë te të rriturit e shtruar në spital që ishin në gjendje të rëndë nga Covid-19. Këto gjendje zakonisht shoqërohen me dështim të frymëmarrjes. Në kontrast, pacientët e përshkruar në këtë raport kishin simptoma minimale të frymëmarrjes, hipoksemi (oksigjen i ulët në gjak), ose anomali radiografike, që do të bënin dallimin mes MIS-A dhe Covid-19 të rëndë. Vetëm tetë nga 16 pacientë kishin simptomë të dokumentuar të frymëmarrjes para fillimit të MIS-A.”– shkruajnë mjekët në raportin javor të CDC-së.

Covid-19/ Qendra Amerikane për Parandalimin e Sëmundjeve: Te të

“Klinikat dhe departamentet shëndetësore duhet të marrin në konsideratë MIS-A te të rriturit me shenja dhe simptoma të përputhshme. Këta pacientë mund të mos jenë pozitivë me SARS-CoV-2 në PCR ose te testi i antigjenit dhe testimi i antitrupave mund të jetë i nevojshëm për të konfirmuar infeksionin e mëparshëm SARS-CoV-2.”– këshilloi ekipi.

Simptomat përfshijnë ethe që zgjasin 24 orë ose më shumë, dhimbje në gjoks, rrahje të çrregullta të zemrës dhe skuqje gastrointestinale. Rrezet X mund të tregojnë inflamacion të mushkërive edhe nëse pacientët nuk kanë simptoma.

Check Also

“A pastrohen para në Shqipëri? Po pastrohen!”, Rama i mërzitur me verifikimet e pasurive

Kreu i qeverisë Edi Rama ka shfrenuar të gjithë leksikun e tij sa i takon …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

six − 2 =