Home / Aktualitet / Kishin kërkuar azil në Francë, riatdhesohen mbi 100 shqiptarë (VIDEO)

Kishin kërkuar azil në Francë, riatdhesohen mbi 100 shqiptarë (VIDEO)

Vijojnë operacionet e riatdhesimit vullnetar të shtetasve që kanë kërkuar azil në një nga vendet e hapësirës Schengen.

Riatdhesohen 109 shtetas shqiptarë që kishin kërkuar azil në Francë.

Operacioni vullnetar i radhës u krye me charter nga Lyon, Francë.

Gjatë këtij operacioni janë riatdhesuar 109 shtetas shqiptarë, të cilëve iu ishte refuzuar dhënia e azilit dhe për këtë arsye ata kanë kërkuar që të kthehen vullnetarisht në Shqipëri.

Dy ditë më parë u riatdhesuan vullnetarisht nga Franca edhe 110 shtetas të tjerë të cilëve gjithashtu iu ishte refuzuar dhënia e azilit.

Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit apelojnë për të gjithë shtetasit shqiptarë se shanset për të fituar azil në vendet e BE-së janë zero dhe në këtë kontekst çdo shtetas shqiptar duhet të respektojë me rigorozitet rregullat e lëvizjes dhe të qëndrimit në hapësirën Schengen.

Rinas – Vijojnë operacionet e riatdhesimit vullnetar të shtetasve që kanë kërkuar azil në një nga vendet e hapësirës Schengen.Riatdhesohen 109 shtetas shqiptarë që kishin kërkuar azil në Francë.Operacioni vullnetar i radhës u krye me charter nga Lyon, Francë.Gjatë këtij operacioni janë riatdhesuar 109 shtetas shqiptarë, të cilëve iu ishte refuzuar dhënia e azilit dhe për këtë arsye ata kanë kërkuar që të kthehen vullnetarisht në Shqipëri. Dy ditë më parë u riatdhesuan vullnetarisht nga Franca edhe 110 shtetas të tjerë të cilëve gjithashtu iu ishte refuzuar dhënia e azilit.Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit apelojnë për të gjithë shtetasit shqiptarë se shanset për të fituar azil në vendet e BE-së janë zero dhe në këtë kontekst çdo shtetas shqiptar duhet të respektojë me rigorozitet rregullat e lëvizjes dhe të qëndrimit në hapësirën Schengen.

Gepostet von Policia e Shtetit am Freitag, 24. Juli 2020

Check Also

‘Dikur shkruanim letra’/ Monika Kryemadhi nuk përmbahet, tregon mesazhet e dashurisë me Ilir Metën

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka nisur turin elektoral përpara zgjedhjeve të 25 Prillit, ku …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × three =