Home / Aktualitet / Këto janë ushqimet që duhen konsumuar patjetër gjatë dimrit

Këto janë ushqimet që duhen konsumuar patjetër gjatë dimrit

Gjatë stinës së dimrit, organizmi i njeriut duhet qëndruar i ngrohtë dhe i përshtatshëm ndaj ndryshimeve të motit.

Përpos veshjeve të duhura, në këtë mes futen edhe disa lloje ushqimesh që ndikojnë në menaxhim të ftohtit.

Ushqimi i rregullt dhe ndikojë që imunitetin ta mbajë në nivel dhe stina më e ftohtë e vitit të kalohet pa probleme.

Mjalti

Mjalti konsiderohet si një nga ushqimet me lëndë të mëdha ushqyese. Ai ndikon në balancimin e ushqimin në gjak dhe përmirëson përformancën e efikasitetit të trupit. Ai është përbërës i mirë në trajtimin e dhimbjeve të fytit.

Perimet

Perimet që rriten nën tokë njihen si perime rrënjësore. Në to bëjnë pjesë rrepa, patatja e të tjera. Këto lloj perimesh janë burim i shkëlqyeshëm për ta mbajtur trupin e ngrohtë sepse duhet kohë për t’u tretur dhe gjeneron nxehtësi.

Frutat e thata

Frutat e thata janë të ngarkuara me ushqyes të ndryshëm dhe yndyra thelbësore. Për mirëqenien e trupit, frutat e thata të tilla si bajame, rrush të thatë dhe shqeme janë ushqime të shkëlqyeshme. Ato gjithashtu ndihmojnë në trajtimin e anemisë dhe sëmundjeve të tjera të shkaktuara nga mungesa e vitaminave dhe hekurit.

Gjalpi

Për sa kohë që dimri është prezent, përpiquni ta bëni ushqimin tuaj dhe të shmangni përdorimin e vajit. Gjalpi është e mbushur me yndyrna të ngopura të cilat ndihmojnë në mbajtjen e trupit të ngrohtë.

Vezët

Vezët që janë qendër energjetike e trupit, janë të mbushura me vitamina dhe proteina që ndihmojnë në mbajtjen e trupit të ngrohtë dhe të shëndetshëm.

Check Also

Makina me targa shqiptare del nga rruga, humbin jetën 2 persona

Një aksident i rëndë është regjistruar në Ponoshec të Gjakovës. Sipas njoftimit të policisë kosovare, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five − two =