Home / Aktualitet / Kafeja bën magji në flokun tuaj/ Ja çfarë ndodh nëse ndërprisni konsumimin e kafeinës

Kafeja bën magji në flokun tuaj/ Ja çfarë ndodh nëse ndërprisni konsumimin e kafeinës

Shumë prej nesh ka menduar të lërë kafenë në një moment të jetës.

Por përveç sforcimit për të përballuar ditën pa filxhanin e kafes në mëngjes, mund të humbni disa përfitime për shëndetin dhe bukurinë e flokëve tuaj.

Me sa duket kafeja mund të bëjë shumë më tepër sesa t’ju ndihmojë të ngriheni nga shtrati në mëngjes.

Flokët mund të rriten më ngadalë- Nëse jeni duke u përpjekur të rritni flokët tuaj më shpejt, pirja e një filxhani kafe në ditë mund të ju ndihmojë! Kafeina sulmon dihidrotestosteronin – një hormon që mund të shkaktojë humbje të flokëve. Ndihmon gjithashtu qelizat e flokëve në prodhimin e më shumë përbërjeve organike që ndihmojnë flokët kur janë në fazën aktive të rritjes.

Mund të humbasin shkëlqimin e zakonshëm- Ndërsa aplikimi i serumeve të flokëve mund t’ju ndihmojë të ringjallni flokët e pajetë, ato sigurojnë vetëm rezultate të përkohshme. Për shkak se kafeina rrit qarkullimin e gjakut, ndihmon në shpërndarjen e lëndëve ushqyese në rrënjët e flokëve, duke i bërë fijet tuaja me shkëlqim natyror.

Floku mund të dobësohet dhe majat të këputen- Përveçse që ju mban zgjuar në mëngjes, kafeja mund të forcojë flokët tuaj. Rritja e qarkullimit së gjakut në lëkurën e kokës pengon që gjëndrat e flokëve të dobësohen, duke parandaluar rënien e flokëve dhe duke i bërë më të fortë.

Volumi i flokëve po ashtu mund të ulet- Për shkak se kafeina përmirëson rrjedhën e gjakut, ajo gjithashtu ndihmon që flokët të bëhen më të trashë dhe më të plotë.

Mund të jetë më e vështirë për t’i krehur apo stiluar flokët- Kafeina mund t’ju ndihmojë të zbutni flokët e pabindur. Kur rrënjët e flokëve marrin mjaftueshëm vitamina dhe lëndë ushqyese, flokët janë më të butë dhe më të kontrollueshëm.

Check Also

Shënohet viktima e parë nga zjarret në Shqipëri, reagon Presidenti Meta

Humbja e jetës së qytetarit Andrea Haxhiaj në zonën e Gjirokastrës, si pasojë e zjarreve, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eight + 16 =