Home / Bota / Jepet çmimi Nobel për paqen, kush e fitoi

Jepet çmimi Nobel për paqen, kush e fitoi

Komiteti Nobel-it shpalli të premten fituesin e asaj që shumë e konsiderojnë si çmimin më prestigjoz të botës.

Programit Botëror të Ushqimit që vepron në Organizatën e Kombeve të Bashkuara i është dhënë Çmimi Nobel për Paqen 2020, për “përpjekjet në luftën kundër urisë.

I krijuar për herë të parë në vitin 1961, Programi Botëror i Ushqimit sot i ofron ushqim 90 milion njerëzve në mbarë botën.

Çmimi i rëndësishëm iu dha “për përpjekjet e saj për të luftuar urinë, për kontributin e saj në përmirësimin e kushteve për paqe në zonat e prekura nga konflikti dhe për të vepruar si një forcë shtytëse në përpjekjet për të parandaluar përdorimin e urisë si një armë lufte dhe konflikti”.

Pas shkeljeve të theksuara të lirisë së shtypit në disa vende, grupet, përfshirë Komitetin për Mbrojtjen e Gazetarëve dhe Gazetarëve pa Kufij, u cilësuan si pretendente të fortë për të fituar çmimin.

Disa gjithashtu menduan se komiteti mund të ketë zgjedhur për të nxjerrë në pah një individ apo organizatë që është e dalluar në luftimin e ndryshimeve klimaterike.

Check Also

Milan – Atalanta, formacionet zyrtare

AC Milan dhe Atalanta do të ndeshen në kuadër të xhiros së 19-të të Serie …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + seventeen =