Home / Aktualitet / Ja çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse pini ujë të ngrohtë çdo ditë

Ja çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse pini ujë të ngrohtë çdo ditë

Nuk ka asnjë dyshim se të qenit i hidratuar është thelbësore për shëndetin. Por shumica nuk e dinë që pirja e ujit të vakët mund të ofrojë disa përfitime shtesë për trupin dhe lëkurën. Në fakt, ekspertët mjekësorë thonë se uji është më i shëndetshëm kur pihet i ngrohtë dhe temperatura perfekte është 5-9 gradë Celsius.

Duke marrë parasysh sa para shpenzojmë për trajtime të shtrenjta bukurie, ne nuk i japim rëndësi të mjaftueshme diçkaje aq të thjeshtë sa pirja e ujit në mënyrën e duhur. Uji i ngrohtë mund të ndihmojë në detoksifikimin e trupit. Për shkak se pirja e ujit të ngrohtë bën që temperatura e trupit të rritet, kjo ju bën të djersiteni.

Ja çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj

Kjo, nga ana tjetër, ju ndihmon të hiqni toksinat dhe e bën më të lehtë për organet tuaja të tretjes për të eliminuar papastërtitë. Pastrimi i trupit tuaj trajton aknet dhe e bën lëkurën tuaj të shëndetshme dhe me shkëlqim. Pirja e ujit të ngrohtë ndihmon në rigjenerimin e qelizave të lëkurës që janë të dëmtuara duke bërë që lëkura juaj të duket më e butë.

Ja çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj

Uji i ngrohtë e mban gjithashtu kokën të hidratuar, që do të thotë se keni më pak të ngjarë të keni zbokth.

Check Also

Paralajmërimi i mjekëve: Gratë që zgjohen natën kanë dy herë më shumë gjasa të…

Gratë që mundohen shumë që të mbajnë një gjumë të pandërprerë gjatë gjithë natës kanë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty − eight =