Home / Aktualitet / Izraeli bombardon shtëpinë e shefit të Rripit të Gazës

Izraeli bombardon shtëpinë e shefit të Rripit të Gazës

Izraeli bombardoi shtëpinë e shefit të Hamasit në Gaza herët të dielën dhe grupi islamik lëshoi breshëri raketash në Tel Aviv ndërsa luftimet u shtrinë në ditën e shtatë pa asnjë shenjë zbutjeje, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Të paktën katër palestinezë u vranë në sulmet ajrore izraelite nëpër enklavën bregdetare, thanë zyrtarët shëndetësorë, dhe shumë u plagosën ndërsa tingujt e bombardimeve të mëdha zhurmonin gjatë gjithë natës.

Izraelitët u sulën për strehimoret e bombave ndërsa sirenat që paralajmëronin zjarrin hyrës të raketave shpërtheu në Tel Aviv dhe qytetin jugor të Beersheba. Rreth 10 njerëz u plagosën ndërsa vraponin për strehimore, thanë mjekët.

Të paktën 149 janë vrarë në Gaza që kur dhuna filloi të hënën, duke përfshirë 41 fëmijë, thanë zyrtarët e shëndetësisë. Izraeli ka raportuar 10 të vdekur, përfshirë dy fëmijë.

Të dërguarit nga Shtetet e Bashkuara, Kombet e Bashkuara dhe Egjipti po punonin për të rivendosur qetësinë, por ende nuk kanë treguar ndonjë shenjë përparimi. Këshilli i Sigurimit i KB do të takohej më vonë të Dielën për të diskutuar shpërthimin më të keq të dhunës Izraelito-Palestineze në vite.

Të dy Izraeli dhe Hamasi kanë insistuar që ata do të vazhdojnë zjarrin e tyre ndërkufitar, një ditë pasi Izraeli shkatërroi një ndërtesë 12-katëshe në Gaza që kishte strehuar operacionet e mediave amerikane Associated Press dhe Katar me bazë në Al Jazeera.

Ushtria izraelite tha se ndërtesa e al-Jala ishte një shënjestër e ligjshme ushtarake, që përmbante zyra ushtarake të Hamasit dhe se u kishte dhënë paralajmërime civilëve që të dilnin nga ndërtesa para sulmit.

AP dënoi sulmin dhe i kërkoi Izraelit të paraqiste prova. “Ne nuk kemi pasur asnjë tregues që Hamasi ishte në ndërtesë ose ishte aktiv në ndërtesë,” tha organizata e lajmeve në një deklaratë.

Në atë që e quajti një hakmarrje për shkatërrimin e Izraelit të ndërtesës al-Jala, Hamas hapi raketa në Tel Aviv dhe qytete në Izraelin jugor herët të Dielën.

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha të Shtunën vonë se Izraeli ishte “akoma në mes të këtij operacioni, ai ende nuk ka mbaruar dhe ky operacion do të vazhdojë për aq kohë sa është e nevojshme”.

Në një shpërthim sulmesh ajrore herët të Dielën, Izraeli shënjestroi shtëpinë e Yehya Al-Sinwar, i cili që nga viti 2017 ka drejtuar krahët politikë dhe ushtarakë të Hamasit në Gaza, tha stacioni televiziv i grupit.

Një sulm tjetër ajror vrau një neurolog nga Gaza dhe plagosi gruan dhe vajzën e tij, thanë mjekët dhe të afërmit palestinezë.

Check Also

Rama takon drejtorin e “Pfizer” në Nju Jork

Gjatë vizitës në SHBA, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim në zyrat qendrore të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 + six =