Home / Aktualitet / Ish gazetari i VOA: Mos harroni, Shqiperia dhe SHBA kane nje marreveshje per mbrojtjen e perbashket te kufirit

Ish gazetari i VOA: Mos harroni, Shqiperia dhe SHBA kane nje marreveshje per mbrojtjen e perbashket te kufirit

 

Shkrimtari dhe studiuesi i njohur Gezim Basha, ish korrespodent i VOA ne Gjirokaster ne vitet ’90 ne nje status te hedhur ne fb e vet, shenon:
“Shqipëria dhe SHBA-ja kanë një marreveshje të përbashkët të nënshkruar në vitin 1992 për mbrojtjen e përbashkët të kufirit.
Pikë!
Problemi ynë janë kufijtë mendore të politikës, përhere nën provokimet e të njëjtit “diversant,” marrëzisë!
Gjumë të qetë!
Stay healthy!”
Eshte reagimi i tij, behet ne kontekst me debatin diplomatiko-politik qe zhvillohet ne lidhje me pretendimin e Grewise per zgjerimin 12 milje ne kufirin detar, pjese e te cilit eshte edhe vija detare e Shqiperise. Kembengulja e ish gazetsrit per ekzistencen e nje marreveshjeje, saktesohet permes pergjigjes qe i jep nje komunikuesi ne fb te cilit i sakteson se: “Eshte e botuar në Fletoren Zyrtare! E shpallur pak perpara se Presidenti Bush të deklaronte Vijën e Kuqe në Kosovë! Si Korrespodent i Zerit të Amerikës, i jam referuar në vitin 1994”,- sakteson studiuesi dhe poeti i njohur i cili tashme prej vitesh eshte qytetar amerikan.

Check Also

Në pak orë 6 të arrestuar në Tiranë, ja për çfarë akuzohen

Policia ka arrestuar 6 persona, për vepra të ndryshme penale, mes tyre një i shpallur …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × 4 =