Home / Bota / I preu kokën gazetarit anglez, gjykata pakistaneze liron terroristin Omar Sheikh

I preu kokën gazetarit anglez, gjykata pakistaneze liron terroristin Omar Sheikh

Terroristi që i preu kokën gazetarit të gazetës së  “Wall Street’ ka fituar lirine dhe pse ishte denuar me vdekje per krimin monstruoz.

Gjykata  e lartë e Pakistanit,  ka liruar nga dënimi me vdekje personin islamik të lindur në Britani, për  ngjarjen e rëndë të prerjes së kokës të gazetarit Daniel Pearl në 2002.  Gjykata hodhi poshtë edhe një ankesë  kundër lirimit që kishte bërë familja e gazetarit të vrarë.  

Ahmad Saeed Omar Sheikh, u gjend fajtor për rrëmbimin dhe vrasjen e gazetarit të Wall Street-it në vitin 2002 u dënua me vdekje.

Por një gjykatë e shkallës më të ulët në Pakistan,  vitin e kaluar e liroi 47 vjeçarin pakistanez  për vrasje dhe ia uli dënimin e tij në një akuzë më të vogël në atë për rrëmbim, e cila rrëzoi dhe dënimin për vdekje duke e urdhëruar që ai të lihet i lirë pasi kishte bërë 20 vite burg.

Por sot Gjykata e Lartë e Pakistanit, e hodhi poshtë këtë akuzë duke e lënë të lirë terroristin pakistanez. Lirimi i pafajësisë ishte gjithashtu objekt i ankesave të veçanta nga qeveria Pakistaneze duke thënë se ky veprim do rrezikonte edhe qytetarët.

“Vendimi i marrë sot është një gjurmë  e qartë dhe lirimi i këtyrë vrasësve vë në rrezik gazetarët por edhe qytetarët”  ka thënë familja e gazetarit të vrarë në një deklaratë që ka dhënë avokati i tyre  Faisa Siddiqi.

“Gjykata Supreme me tre gjyqtarë vendosi dy me një në favor të mbështetjes së pafajësisë të Z. Sheikh dhe urdhëroi atë të lirohet” , tha Z. Siddiqi.

Gazetari i vrarë kishte hetuar lidhjen midis militantëve pakistanezë dhe Richard C Reid, i quajtur “Bomberi i Këpucëve” pasi ai u përpoq të hidhte në erë një fluturim nga Parisi në Miami me eksplozivë të fshehur në këpucët e tij.

Avokatët e familjes së gazetarit të vrarë kanë thënë se Ahmad Saeed Omar Sheikh, ka luajtur një rol vendimtar në rrëmbimin dhe më pas në urdhërimin e vrasjes së djalit të tyre.  Familja e Pearl e quajti vendimin e gjykatës së lartë “një zhurmë e drejtësisë” dhe u lut për ndërhyrjen e SHBA në këtë çështje.

Nuk kishte asnjë fjalë se kur do të lirohen pas vendimit të së enjtes.

Check Also

Për besimtarët që duan të shkojnë këtë vit në Mekë, ky është kushti kryesor për të marrë pjesë në haxh

Ministria e Shëndetësisë në Arabinë Saudite, ka njoftuar të gjithë besimtarët myslimanë të cilët duan …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 4 =