Home / Bota / NATO: Merr fund mosmarrëveshja detare Turqi-Greqi

NATO: Merr fund mosmarrëveshja detare Turqi-Greqi

Greqia dhe Turqia kanë krijuar një mekanizëm dypalësh ushtarak pas një serie bisedimesh teknike në Bruksel, njoftoi NATO.

“Mekanizmi është krijuar për të zvogëluar rrezikun e incidenteve dhe incidenteve në Mesdheun Lindor. Ai përfshin krijimin e një linje direkte komunikimi midis Greqisë dhe Turqisë, për të lehtësuar konfliktet në det ose në ajër”, thuhet në një deklaratë të aleancës ushtarake.

Ndërkohë, shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, e mirëpriti marrëveshjen në një postim në Twitter, duke thënë: “Kjo u arrit përmes angazhimit konstruktiv të Greqisë dhe Turqisë. Unë mbetem në kontakt të ngushtë me të dy aleatët”.

Delegacionet ushtarake turke dhe greke zhvilluan një seri bisedimesh teknike, duke filluar nga 10 shtatori, në selinë e NATO-s në Bruksel për të diskutuar Mesdheun Lindor. Raundi i gjashtë i bisedimeve u zhvillua të martën, sipas Ministrisë turke të Mbrojtjes Kombëtare.

Bisedimet, që kishin për qëllim uljen e rrezikut të një incidenti në vazhdën e tensioneve në rritje në Mesdheun Lindor, u planifikuan pas një telefonate midis presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Check Also

Horoskopi, 26 janar 2021

Dashi Përpjekjet tuaja për biznes do të jenë një aventurë. Rikujtoni se duhet kohë që …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 4 =