Trupat e pesë fëmijëve janë gjetur në një apartament privat në një bllok të madh banesash në qytetin perëndimor gjerman të Solingen, në Gjermani.

Policia thotë se dyshohet një nënë 27-vjeçare për vrasjen e fëmijëve.

Janë dhënë pak detaje në lidhje me shkakun e vdekjes ndërsa shërbimet e urgjencës u thirrën në bllokun e banimit në zonën Hasseldelle të enjten pasdite.

Duke iu përgjigjur thirrjes rreth orës 13:45 me kohën lokale, policia tha se ata arritën në ndërtesë për të zbuluar trupat e pesë fëmijëve – tre vajza dhe dy djem – të moshës nga një në tetë.

Një fëmijë i gjashtë, thuhet se ishte një djalë 11-vjeçar, i cili fatmirësisht mbijetoi.

Gjyshja e fëmijëve, e cila jeton 60 km larg në qytetin Mönchengladbach, kishte njoftuar shërbimet e urgjencës në lidhje me ngjarjen.

Zëdhënësi i policisë Stefan Weiand tha se nëna e fëmijës ishte “plagosur rëndë” pasi u hodh para një treni në Dusseldorf dhe po trajtohej në spital.

“Historiku dhe detajet e mëtejshme nuk dihen në këtë pikë dhe kjo është ajo që ne po përpiqemi të zbulojmë,” u tha z. Weiand gazetarëve.

Policia tha se ata shpresonin të mësonin më shumë rreth ngjarjes tepër tragjike pasi folën me nënën.

Hyrja në bllokun e banesave në Solingen është mbyllur dhe imazhet tregojnë makina policie dhe ambulanca që rreshtojnë rrugët, me oficerë të mjekësisë ligjore në vendngjarje.

Policia pritet të japë më shumë informacion së shpejti në lidhje me këtë ngjarje kaq të rëndë.