Home / Aktualitet / Horror në Brazil nga COVID 19, varret e vjetra po zbrazen nga trupat për tu mbushur me të ‘rinj’

Horror në Brazil nga COVID 19, varret e vjetra po zbrazen nga trupat për tu mbushur me të ‘rinj’

Gjëndja ne Brazil është përkeqsuar, ku nga autoritetet bëhet me dije se në qytetin më të madh te Brazilit po diskutohet zbrazja e varreve të vjetra për qindra të vdekur rishtazi nga Covid-19.

Ditën e djeshme janë raportuar nga Ministria e Shëndetësisë e vendit se janë shënuar 3,769 vdekje të reja për shkak të Covid-19. Ky numër është më i ulët në krahasim me numrin absolut për të tretën ditë radhazi.
Sakaq , Bolivia njoftoi të enjten se po mbyllte kufirin e saj me Brazilin në bazë te shqetësimeve me llojin e ri te koronavirusit ne vendin fqinj.

Kili gjithashtu mbylli kufinjtë e saj për të gjithë të huajt që hyjnë, pas i kaloi 1 milion raste Covid-19.
Jose Miguel Bernouçi ,sekretari i Shoqatës së Mjekëve Kilian ka dhënë një deklaratë ku ka thënë se :
“Ajo që po ndodh në Brazil është një kërcënim global. Mbyllja e kufijve nuk do të na ndihmojë aq shumë me llojet mutante që kemi identifikuar tashmë në vend, por me llojet e reja mutante që vazhdojnë të shfaqen.”

Bëhet e ditur se deri më tani vetëm 7% e brazilianëve kanë marr dozën e pare te vaksines Covid-19 për arsye se fushata po përparon shumë ngadalë. Epidemia ne Brazil ështe e dyta më vdekjeprurëse pas SHBA.
Sipas autoriteteve, San Paulo tani lejon funeralet gjatë natës për shkak të kërkesave te mëdha.

Aktualisht sipas statistikave , rreth një e katërta e vdekjeve të regjistruara në interval kohor ditor gjenden ne Brazilia. Epidemiologët paralajmërojne se situata e Covid-19 në Brazil mund të përkeqsohet nga ngadalësia e fushatës së vaksinimit dhe kufizimet e hequra.

Dje ,Organizata Botërore e Shëndetësise njoftoi se spitalet në vend janë mbushur dhe se 90% e tyre i takojnë kujdesit intensiv.
Nëpermjet një deklarate nga epidemiologia Maria Van Kerkov bëhet me dije situata serioze në spitale.

Check Also

A e ka zbuluar Basha patronazhistin e PS? Kryedemokrati e zbulon për herë të parë

“Jo se kam zbuluar, është fundi, tregon se ku ka përfunduar Republika e Shqipërisë. Tregon …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × two =