Home / Aktualitet / “Hormoni i lumturisë”/ Ushqimet që ndikojnë në humorin tuaj

“Hormoni i lumturisë”/ Ushqimet që ndikojnë në humorin tuaj

Serotonina njihet si “hormoni i lumturisë”, sepse në parim është i  ngarkuar për të rregulluar humorin tonë.

Kur nivelet e serotoninës janë të ulëta, ne priremi të ndjehemi më të stresuar dhe emocionalisht të paqëndrueshëm, gjë që mund të na bëjë të kërkojmë më shumë ushqim në sasi më të mëdha.

Çelësi është që duhet të rregulloni siç duhet nivelet e serotoninës së trupit tuaj në mënyrë që të keni një dietë të ekuilibruar. Normalisht, trupi juaj e bën atë për ju, por gjithashtu mund të hani ushqime të pasura me triptofan (një substancë që ndihmon në nivelin e serotoninës sonë), si ananasi, spinaqi, kumbullat dhe avokadot.

Në këtë mënyrë, ju do t’i jepni trupit tuaj ndihmën e nevojshme për t’u rikthyer në rrugën e duhur./ CNA.al

Check Also

Covid-19 futet në spitalin e Matit, infektohen 3 mjekë, mbyllen tre reparte të rëndësishme

Numri i personave të infektuar me koronavirus në bashkitë Mat e Klos është rritur ndjeshëm …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 1 =