Home / Bota / Hoqi maskën sapo mbërriti në Shtëpinë e Bardhë, mjekët tmerrohen nga ajo që tha Trump pas daljes nga spitali

Hoqi maskën sapo mbërriti në Shtëpinë e Bardhë, mjekët tmerrohen nga ajo që tha Trump pas daljes nga spitali

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, u përball me një reagim të ri të martën për heqjen e maskës së tij kur u kthye në Shtëpinë e Bardhë dhe duke u bërë thirrje amerikanëve që të mos kishin frikë nga sëmundja COVID-19 që ka vrarë më shumë se 209,000 njerëz në vend dhe e bëri që edhe ai të shtrihej në spital.

Ai zbriti nga helikopteri i tij Marine One i veshur me një maskë të bardhë kirurgjikale vetëm për ta hequr atë ndërsa ai pozonte, duke përshëndetur.

“Mos e lejoni që të dominojë mbi ju. Mos kini frikë nga ai (virusi)”, tha Trump në një video pas kthimit të tij nga spitali ushtarak Walter Reed Medical Center jashtë Uashingtonit ku ai u trajtua për sëmundjen e shkaktuar nga coronavirusi.

“Unë jam më mirë dhe ndoshta jam imun – nuk e di”, shtoi ai, i shoqëruar nga flamuj amerikanë dhe me Monumentin e Uashingtonit në sfond.

Trump, i cili u trajtua nga një ushtri mjekësh dhe mori trajtim eksperimental, ka minimizuar vazhdimisht një sëmundje që ka vrarë më shumë se 1 milion njerëz në të gjithë botën dhe e la vendin e tij me numrin më të lartë të vdekjeve në botë.

Presidenti republikan, që garon për rizgjedhje kundër demokratit Joe Biden në zgjedhjet e 3 nëntorit, u shtrua në spital të premten pasi u diagnostikua me sëmundjen.

Trump ka hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur udhëzimet e distancës sociale që synojnë të frenojnë përhapjen e virusit dhe ka injoruar këshilltarët e tij mjekësorë. Ai gjithashtu u tall me Biden në debatin presidencial të martën e kaluar për mbajtjen e një maske në ngjarje, edhe kur ai është larg nga të tjerët.

Dhe siç shkruan Reuters më tej, vendimi i tij për të hequr maskën e tij pasi u ngjit shkallëve – dhe këmbëngulja e tij që amerikanët të mos kishin frikë nga sëmundja tmerroi disa mjekë.

“Unë isha i tronditur kur ai tha se nuk duhet të kemi frikë nga COVID”, tha Ëilliam Schaffner, një profesor i mjekësisë parandaluese dhe sëmundjeve infektive në Qendrën Mjekësore të Universitetit Vanderbilt në Nashville.

“Kjo është një sëmundje që po vret rreth një mijë njerëz në ditë, ka shkatërruar ekonominë, duke i lënë njerëzit pa punë. Ky është një virus që duhet respektuar dhe ndaj të cilit duhet frikësuar”, shtoi ai.

Check Also

Përplasje mes bandash/ Kush është shqiptari i ekzekutuar me 5 plumba në Greqi?

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga ekzekutimi i 27-vjeçarit shqiptar, i cili u …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × two =