Home / Aktualitet / Histori frymëzuese / 31 vjeçarja bëhet gruaja miliardere më e re në botë

Histori frymëzuese / 31 vjeçarja bëhet gruaja miliardere më e re në botë

Një kompani që u shërben grave dhe e udhëhequr nga gratë e ka bërë themeluesen e saj 31-vjeçare një miliardere.

Ky veprim përfshin një sagë që është frymëzim për gratë themeluese të teknologjisë. Ëolfe Herd përfitoi nga një treg i pamjaftueshëm dhe ndërtoi një kompani me shumë miliarda dollarë që në një farë kuptimi lindi nga një nga pengesat më shqetësuese për gratë sipërmarrëse: ngacmimet seksuale.

Nga 559 kompani që kanë dalë në SH.B.A. gjatë 12 muajve të fundit, vetëm dy, përveç Bumble, u themeluan nga gra.

Kjo do të thotë që gratë kryesisht janë lënë prapa në atë që është lulëzimi mëë I shpejtë i krijimit të pasurisë në histori. Vitin e kaluar 500 njerëzit më të pasur të botës fituan 1.8 trilionë dollarë, megjithatë 91% e kësaj të ardhure shkoi për burrat, sipas indeksit të Bloomberg./Scan

Check Also

Sot iu bashkua zyrtarisht PD-së, por ja çfarë thoshte Bamir Topi kohë më parë për Bashën

Sot kryedemokrati Lulzim Basha ka gjetur marrëveshjen me një figurë të vjetër të Partisë Demokratike, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × five =