Home / Kryesore / HIRET E ARTIT

HIRET E ARTIT

  Albert Vataj
-Sir Frank Bernard Dicksee fisniku viktorian i pikturës, peneli që skaliti portrete shpirtërore dhe jetësoi në tablo histori dhe legjenda
Sir Frank Bernard Dicksee, ishte një piktor dhe ilustrues anglez i periudhës viktorian, më i njohuri për jetësimin krijues të skenave dramatike letrare, historike dhe legjendare.
Ai gjithashtu ishte një piktor i njohur i portreteve të grave në modë, të cilat ndihmuan për t’i sjellë sukses në kohën e tij. Megjithëse ai nuk ishte pjesë e Vëllazërisë Para-Rafaelite, shumë nga veprat e tij mund të konsiderohen si vepra Para-Rafaelite.
Babai i Dicksee, Thomas Dicksee, ishte një piktor që i dha mësim Frankut, si dhe motrës së tij, Margaret që në moshë të re. Dicksee u regjistrua në Akademinë Mbretërore në vitin 1870 dhe arriti sukses të hershëm. Ai u zgjodh në Akademi në 1891 dhe u bë President i saj në 1924.
Ai u bë kalorës në vitin 1925, dhe u emërua në Urdhrin Mbretëror Viktorian nga Mbreti George V në 1927. Në 1921 Dicksee u paraqit në ekspozitën e parë të Shoqërisë së Artit Grafik në Londër.
Dicksee pikturoi ” Funeral of a Viking” (1893; Manchester Art Gallery ), pikturë e cila iu dhurua Korporatës së Manchester në vitin 1928 nga Arthur Burton në kujtim të nënës së tij.
Kritikët viktorianë i dhanë asaj vlerësime pozitive dhe negative, përkatësisht për përsosjen e saj si një shfaqje dhe për vendosjen e saj dramatike dhe disi të inskenuar. Piktura u përdor nga banda suedeze Viking / Black metal Bathory për kopertinën e albumit të tyre të vitit 1990, Hammerheart. Një libër mbi jetën dhe veprën e Frank Dicksee me një katalog të plotë të pikturave dhe vizatimeve të tij të njohura nga Simon Toll u botua nga Antique Collector’s Club në 2016.
Në 1870 ai hyri në Akademinë Mbretërore të Arteve dhe arriti sukseset e tij të para kombëtare; në 1891 ai hyri si anëtar i Akademisë Mbretërore dhe në 1924 ai u bë Presidenti i saj.
Në vitin 1925 ai u bë një baronesë dhe mbreti George V e pranoi atë në Urdhrin Mbretëror Viktorian.
Tre vjet më vonë, më 17 tetor 1928, ai vdiq në vendlindjen e tij në Londër, ndërsa qëndroi një nga piktorët më përfaqësues të asaj kohe.
Albert Vataj

Check Also

“Nuk duam të mbyllemi, Covidin s’e vret qeveria me çifte”, Rama apel për maskat: Mos dëgjoni delirantë të dalë mendsh

Në prezantimin e task forcës për shëndetin, kryeministri Edi Rama, apeloi qytetarët për mbajtjen e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12 − 3 =