Home / Bota / Gjermania “bind” Turqinë për dialog me Greqinë por ka një “kusht”

Gjermania “bind” Turqinë për dialog me Greqinë por ka një “kusht”

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë ka bërë thirrje për uljen e tensioneve në Mesdheun lindor midis Greqisë dhe Turqisë, duke paralajmëruar të martën se një “shkëndijë mund të çojë në një katastrofë”.

Të dy aleatët e NATO-s janë përplasur për burimet e energjisë në Detin Mesdhetar të diskutueshëm dhe të dy janë të vendosur të kryejnë stërvitje të marinës rivale. Ata gjithashtu kanë vendosur ushtarakët e tyre në gatishmëri të lartë dhe kanë dërguar anije luftarake.

“Situata aktuale në Mesdheun lindor është … lojë me zjarrin, dhe çdo shkëndijë – sado e vogël – mund të çojë në një katastrofë,” tha Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas pas takimit me homologun e tij grek Nikos Dendias.

Maas tha se Gjermania dhe e gjithë BE qëndruan pranë Greqisë “në solidaritet të fortë”.

Pse Turqia dhe Greqia po përplasen?

Qeveria turke kundërshton pretendimin e Greqisë për të drejtat ekskluzive në ujërat ku anija kërkimore Oruc Reis e Turqisë tani po kerkon.

Turqia po kërkon gjithashtu hidrokarbure në ujërat ku Qiproja pretendon të drejta ekskluzive ekonomike.

Por Greqia thotë se anija është mbi raftin e saj kontinental, ku ajo ka të drejta ekskluzive mbi gazet dhe depozitat e naftës të mundshme nënujore, dhe ka dërguar anijet e saj luftarake.

Çfarë ka thënë Athina?

Dendias akuzoi Turqinë që vazhdoi të provokojë fqinjin e saj dhe shfaq ideologjinë “neo-osmane” të martën.

“Ndërsa flasim, Turqia vazhdon të veprojë në mënyrë të paligjshme, të provokojë,” tha ai.

“Ne jemi dëshmitarë të përpjekjes për të zbatuar qëllimet ekspansioniste kundër fqinjëve dhe aleatëve. ”

Çfarë ka thënë Ankaraja?

Pasi foli me Maas, Turqia tha të martën se ishte gati për bisedime me Greqinë.

“Ne jemi në favor të negociatave për ndarje të ndershme, por askush nuk duhet të parashtrojë parakushte. Kjo nuk mund të ndodhë me parakushtet e përcaktuara nga Greqia,” tha Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu pas bisedimeve me Maas në Ankara.

Por Erdogan është zotuar se nuk do të braktisë kërkimin e energjisë në Mesdheun Lindor.

“Turqia nuk do të bëjë asnjë hap më të vogël për sa i përket operacioneve të Orus Reis dhe as (në lidhje me) flotën tonë (detare),” tha ai. “Përkundrazi, Turqia do të veprojë me më shumë vendosmëri në lidhje me mbrojtjen e të drejtave të saj, dhe ligjeve në rajon. ”

Si kanë reaguar Qiproja dhe BE?

Ministria e Mbrojtjes e Qipros tha që aeroplanët luftarakë dhe anijet e marinës nga Franca, Italia, Greqia dhe Qiproja do të zhvillojnë stërvitje ushtarake ajrore dhe detare duke filluar nga e Mërkura.

Franca dhe Greqia do të vendosin të dy avionët dhe anijet luftarake si pjesë e stërvitjeve 26-28 gusht, ndërsa Qipro do të aktivizojë sistemin e tij të mbrojtjes ajrore për të provuar aftësitë e tij.

Ministrat e jashtëm të BE pritet të diskutojnë mbi krizën në Mesdheun lindor në një takim joformal në Berlin këtë javë.

Burimi: Euronews, The Guardian, Kathimerini/Diplomacia.al

Check Also

Foto/ Përfundon rikonstruksioni në Bulevardin ‘Zogu I’, hapet qarkullimi

Nga sot, Bulevardi “Zogu I” është hapur për qarkullimin e automjeteve, tërësisht i transformuar në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × 4 =