Home / Aktualitet / Gjendje e jashtëzakonshme, përmbytjet shkaktojnë kaos në Kretë

Gjendje e jashtëzakonshme, përmbytjet shkaktojnë kaos në Kretë

Ishulli grek i Kretës u përfshi nga pëmbytje të mëdha, duke shkaktuar dëme të shumta. rrugët, përmbytën qindra shtëpi dhe futën makina në det mes reshjeve të rrëmbyeshme të vazhdueshme, raporton Washington Post.
Autoritetet të martën thanë se dëmi më i madh ndodhi në lindje të kryeqytetit të ishullit, Iraklio, në qytete të vogla dhe fshatra ku shkollat ​​u mbyllën dhe banorët u këshilluan të qëndronin brenda.

Në zonat e prekura më keq, disa banorë kërkuan strehim në çatitë e shtëpive të tyre ndërsa uji me baltë përfshiu qytetet, duke tërhequr makina dhe mbeturina. Kjo është hera e tretë në më pak se një muaj që zona goditet nga përmbytjet. Reshjet e mëdha të shiut pritet të vazhdojnë deri të enjten. Asnjë lëndim nuk u raportua, por zyrtarët e qeverisë rajonale thanë se rrjeti rrugor i ishullit ishte dëmtuar, së bashku me shtëpitë dhe bizneset, shumë prej tyre ishin mbyllur tashmë për shkak të një bllokimi në të gjithë vendin që nga e shtuna.
Qeveria greke ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në dy qytete në rajonin Heraklion në Kretë, Kastel dhe Trapsanons, pasi reshjet e shiut të rrëmbyeshëm gjatë të shtunës dhe dielës i kanë shndërruar qytete në lumenj dhe ka pasur rrëshqitje dheu.

Check Also

SPAK i mbytur nga dosjet banale, GJKKO jep një tjetër dënim për korrupsion me vlerë 1 mijë lekë

GJKKO duket ta ketë nisur me këmbën e mbarë dhënien e vendimeve të formës së …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + seventeen =