Home / Bota / Gënjeu për renditjen e hoteleve franceze, Google-t i vendoset një “gjobë e majmë”

Gënjeu për renditjen e hoteleve franceze, Google-t i vendoset një “gjobë e majmë”

Google ka rënë dakord të paguajë një gjobë prej 1.1 milion euro, pasi autoritetet franceze dolën në përfundimin se motori i kërkimit shfaqi renditje “mashtruese” për hotelet franceze.

Më parë, Google përdori burimin zyrtar “Atout France” si dhe të dhëna nga faqet e tjera të industrisë hoteliere në algoritmin e saj për të renditur hotelet nga një deri në pesë yje.

Pas marrjes së ankesave nga hotelierët në lidhje me renditjen e Google, agjencia e mashtrimit dhe konkurrencës e qeverisë franceze nisi një hetim në 2019 dhe 2020. Ai tha se ishte për të monitoruar “natyrën dhe drejtësinë e informacionit të siguruar nga platforma” nëpër 7,500 institucione.

Google tha se tani ka bërë “ndryshimet e nevojshme për të pasqyruar vetëm vlerësimin zyrtar francez për hotelet në “Google Maps” dhe “Search”.

Check Also

Peshkaqeni gjigand kapet pas 45 minuta ‘luftë’, peshon 400 kilogramë

Një peshkaqen më shumë se 400 kilogramë është kapur nga disa peshkatarë në brigjet e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

15 + 9 =