Home / Kryesore / Gazetari Aleksandër Çipa njofton i pari zbulimin e madh arkeologjik në Himarë

Gazetari Aleksandër Çipa njofton i pari zbulimin e madh arkeologjik në Himarë

Gazetari Aleksandër Çipa ka njoftuar zbulimin më të ri nga thesaret e fshehura të Himarës.

“Ky është një zbulim i madh!!!!! Shumë, shumë i madh për arkeologjinë shqiptare dhe më gjerë!!!!

Arkeologët vlonjatë zbulojnë varrezën tumulare të shekullit XV-XII p. Kr” , njofton Çipa.

Postimi i plotë:

Ekskluzive! Ky eshte nje zbulim i madh!!!!! Shume, shume i madh per arkeologjine shqiptare dhe me gjere!!!!

Zbulim i ri arkeologjik ne Himare

-Arkeologet vlonjate zbulojne varrezen tumulare te shekullit XV-XII p. Kr-

Himare 6 korrik 2020

Nga nje germim arkeologjik shpetimi i realizuar se fundi ne Himare, nga Drejtoria Rajonale e Trashegimise Kulturore te Vlores dhe Instituti Kombetar i Trashegimise Kulturore eshte zbuluar nje varreze tumulare e periudhes se Bronzit te Vone (Shek. XV-XII p.Kr).
Sipas arkeologeve zbulimi eshte i nje rendesie te veçante, pasi eshte i pari sit arkeologjik i ketij lloji qe zbulohet ne bregdetin e Himares, duke i’a shtuar Hartes Arkeologjike te Shqiperise edhe nje zone tjeter me varreza tumulare. Ky eshte padyshim zbulimi i pare dhe kaq i rendesishem pas disa shekujsh ne token shqiptare ne bregdetin jugor.

Gepostet von Aleksandër Çipa am Montag, 6. Juli 2020

Marrë nga: ArbëriaNews.net

Check Also

Plas sherri në lokal/ Tentoi të vriste 27 vjeçarin, arrestohet i riu në Berat

Një konflikt ka nisur mes të rinjve në një lokal të Korçës, ku situata mund …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − 16 =