Home / Aktualitet / Garancia sovrane/ Basha: Të rishihet skema! 6 muajt e ardhshëm do jenë edhe më të vështirë

Garancia sovrane/ Basha: Të rishihet skema! 6 muajt e ardhshëm do jenë edhe më të vështirë

Kreu i PD, Lulzim Basha ka kërkuar nga Fushë-Kruja që të rishihet skema e garancisë sovrane.

Basha akuzoi qeverinë se gjatë karantinës nga garanci sovrane përfituan vetëm një grusht njerëzish apo oligarkët, por theksoi se 6 muajt e ardhshëm do jenë edhe më të vështirë prandaj sipërmarrjet duhet të mbështeten. Sipas tij, çdo sipërmarrje në Shqipëri duhet të përfitojë nga ky mekanizëm pavarësisht njohjeve dhe lidhjeve me qeverinë.

“Të rishihet skema e garancisë sovrane. Garancia sovrane që vendet e tjera i vunë në dispozicion sipërmarrjeve, i shërbyen edhe fondit për pagat edhe për investime, dhe shpenzime operative, me interesa të përballueshme, jo në stratosferë. Se pastaj janë të pamundura.
E dyta, me kritere që t’i përballojnë të gjithë. Ajo sipërmarrje që ka nevojë për kredi të tillë, ta marrë pavarësisht lidhjeve e njohjeve me qeverinë. Ndërkohë e ashtuquajtur garanci sovrane gjatë karantinës përfituan një grusht njerëzish. Ata të përhershmit që populli i quan oligarkë. Nuk janë ekonomia ata, ata shkatërrojnë ekonominë, garën dhe vendet e punës. Duhet që nga garancia sovrane të përfitojnë të gjithë ata që kanë nevojë. 6 muajt e ardhshme do jenë edhe më të vështira se ato të parat. Prandaj duhet të rishihen kushtet.”- tha Basha./CNA.al

Check Also

Shpëtoni RADION!

Pergatiten: Julia VRAPI/ Violeta MURATI- Godina historike e Radio Tiranës, monument kulture i kategorisë së …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + four =