Home / Aktualitet / Futbolli në zi, ndërron jetë në moshën 64-vjeçare legjenda e Italisë

Futbolli në zi, ndërron jetë në moshën 64-vjeçare legjenda e Italisë

Legjenda e futbollit italian, Paolo Rossi ka ndërruar jetë në moshën 64 vjeçare, bëjnë me dije familjarët e tij.

Bashkëshortja Federica Cappelleti postoi një foto në Instagram me shkrimin “Përgjithmonë”. Ajo nuk dha asnjë shkak për vdêkjen e Rossit, por mediat italiane raportuan se ai ishte i sëmurë prej një kohë të gjatë.

Paolo Rossi udhëhoqi ekipin kombëtar italian drejt fitores së Kupës së Botës 1982. Ai ishte golashënuesi dhe lojtari më i mirë i kompeticionit që u zhvillua në Spanjë.

Një ndër momentet më të mira në karrierën e tij është 3 golëshi i shënuar ndaj Brazili që ishte ekip pretendent për fitoren e botërorit. Nga shumë fansa të futbollit kjo ndeshje e Rossit shikohet si një ndër momentet me të bukura në historinë e kampionatit botëror.

Rossi gati e humbi kompeticionin pasi u përjashtua nga futbolli për 2 vite për përfshirje në skandalin e trukimeve të ndeshjeve.

Check Also

Ilir Meta dekoroi një nga “mafiozët” e përgjimeve të “Ndraghetës”

Më 23 prill 2018, presidenti i Republikës Ilir Meta ka pritur në Presidencë dhe ka …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + five =