Home / Aktualitet / Futbolli në kohën e koronavirusit, pamjet e çuditshme nga rikthimi i Bundesligës

Futbolli në kohën e koronavirusit, pamjet e çuditshme nga rikthimi i Bundesligës

Gjermania u dha tifozëve “të uritur” për futboll arsyen për të qenë të gëzuar ditën e Shtunë me rikthimin e Bundesligës në aksion pas dyerve të mbyllura, në një ditë në të cilën Borussia Dortmund bllokoi rivalët vendas Schalke.

Football: Portail my.t - île Maurice

Këtu AFP shikon disa nga gjërat më tërheqëse nga një ditë e paharrueshme në historinë e këtij sporti:

Schalke merr pesë

Schalke u bë skuadra e parë që shfrytëzoi ndryshimin e rregullit që lejon pesë zëvendësime në një lojë, me David Wagner duke përdorur numrin maksimal në Dortmund.

Favre, ndërkohë, përdori katër zëvendësime, ku njeriu i ndeshjes Raphael Guerreiro u zëvendësua nga Marcel Schmelzer në momentet e fundit.

Rritja e subvencioneve, e aprovuar nga ligjvënësit e lojës në fillim të këtij muaji, u miratua nga Bundesliga për të kufizuar rrezikun e lëndimit pas dy muajve pa ndeshje.

Burra të maskuar 

Lojtarët në stol mbanin maska ​​mbrojtëse në përputhje me udhëzimet e rrepta të sigurisë të zbatuara për të lejuar Bundesligën të rifillojë para ligave të tjera më të mira të Evropës.

Schalke alternoi lojtarët në pankinë në mënyrë që të respektonin rregullat e distancimit shoqëror ndërsa sporti po luhej në fushë.

Football But Not As We Know It: Odd Sights From Bundesliga ...

Tifozët e Augsburgut ngrejnë pyetje për rifillimin

Ndërsa tifozët në të gjithë botën festuan se ishin në gjendje të shikonin futbollin e nivelit të lartë të drejtpërdrejtë pas një “thatësie” dy mujore, disa përkrahës vunë në dyshim mençurinë për rifillimin e ligës.

Pasuesit e Augsburg varën një flamur para një stende boshe ku shkruhej “Futbolli jep jetë – biznesi juaj është i sëmurë” në protestë ndaj futbollit që luhet ndërsa pandemia ende merr jetë në të gjithë Evropën.

Dortmund përshëndet murin bosh

Një fitore e jashtëzakonshme ndaj Schalke do të shihte zakonisht lojtarët e Dortmundit duke festuar para një Muri të Verdhë, tarracën masive në Signal Iduna Park që mban deri në 25,000 tifozë të apasionuar.

Sidoqoftë, me stadiumin e zbrazët dhe në të cilin e vetmja zhurmë që dëgjohet janë brohoritjet dhe duartrokitjet e lojtarëve dhe trajnerëve, Dortmundi prapë bëri xhiro për të duartrokitur “Sudtribune” për nder të mbështetjes së zjarrtë që zakonisht vjen nga stenda.

Transfers daily, Latest football news | Football Addict

Topa të pastër, të lutem

Vendimi për të lejuar futbollin gjerman të rivendosej erdhi me një mori rregullash qeveritare, përfshirë maskat në stol dhe pleksiglas që ndan lojtarët dhe gazetarët për intervistat pas ndeshjes.

Një nga rregullat thotë se topat e ndeshjeve duhet të dezinfektohen rregullisht nga personeli i veshur me doreza, pasi Lidhja Gjermane e Futbollit përpiqet të kufizojë përhapjen e virusit dhe të përfundojë sezonin 2019-20.

Football but not as we know it: odd sights from Bundesliga ...

Football but not as we know it: Odd sights from Bundesliga ...

K.GJ

Check Also

Mali i Zi në 1 Qershor hap kufirin me Shqipërinë, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme sqaron procedurat

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme përmes një njoftimi i ka vënë në dijeni …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + ten =