Home / Aktualitet / Filloi, ndiqni LIVE “Unazën e Zjarrtë”, hëna po zë diellin

Filloi, ndiqni LIVE “Unazën e Zjarrtë”, hëna po zë diellin

Banorët e pjesës më të madhe të hemisferës veriore po bëhen dëshmitarë të një eklipsi diellor.
Kjo ngjarje quhet eklipsi unazor. Hëna do të shihet duke lëvizur mbi yllin tonë, por nuk do ta bllokojë plotësisht dritën që vjen prej saj, shkruan BBC.
Skenat më të qarta do të jenë në Arktik, por një pjesë e mirë e pjesës tjetër të Tokës do të mbulohet gjithashtu nga një eklips i pjesshëm, Shtetet e Bashkuara lindore dhe Alaskën veriore, së bashku me pjesën më të madhe të Kanadasë, Grenlandës dhe pjesëve të Evropës dhe Azisë
Në Mbretërinë e Bashkuar, vendi më i favorshëm për të parë, do të jetë në Skoci. Si gjithmonë, këshilla është që të mos shikohet Dielli me sy të lirë. Kjo mund të shkaktojë dëme të mëdha

Check Also

“Presim indicie nga SHBA”, Starova i kundërvihet SPAK-ut

Kryetari i Partisë Bashkimi Liberal Demokrat, Arian Starova, i cili ishte pjesë e koalicionit të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − 5 =