Home / Bota / Fauci thirrje amerikanëve: Merrni një nga vaksinat e aprovuara

Fauci thirrje amerikanëve: Merrni një nga vaksinat e aprovuara

Dr. Anthony Fauci, zyrtari më i lartë i sëmundjeve infektive të SHBA-së, tha këtë të dielë se do ta merrte vaksinën e sapo aprovuar Johnson & Johnson, kundër COVID-19.

Më tej ai tha se të trija vaksinat e aprovuara, përfshirë dhe Pfizer / BioNTech dhe Moderna janë të mira duke iu bërë apel kështu amerikanëve që të vaksinohen me vaksinën që është në dispozicion për ta.

“Të trija janë me të vërtetë mjaft të mira, dhe njerëzit duhet të marrin atë që është më në dispozicion për ta. Nëse shkoni në një vend dhe keni J&J, dhe kjo është ajo që është në dispozicion merreni. Unë do ta merrja J&J, “tha Fauci.

Qeveria amerikane autorizoi vaksinën me një dozë të vetme Johnson & Johnson kundër  COVID-19 të shtunën, duke e bërë atë të tretën që do të jetë në dispozicion në vend pas Pfizer / BioNTech dhe Moderna.

Fauci gjithashtu tha se studimet deri tani janë duke u zhvilluar për të përcaktuar efektivitetin dhe sigurinë e vaksinave për fëmijët nën 18 vjeç, të cilët kanë më pak të ngjarë të sëmuren nga virusi.

Nxënësit e shkollës fillore mund të marrin doza drejt fundit të vitit ose fillimit të vitit të ardhshëm, ndërsa nxënësit e shkollave të mesme mund t’i marrin ato në vjeshtë, tha Fauci raporton Reuters.

Vaksina e re i jep qeverisë së SHBA një mundësi tjetër pasi po përpiqet të imunizojë sa më shumë amerikanë sa më shpejt të jetë e mundur. Rreth 14% e amerikanëve kanë marrë të paktën një dozë deri më tani, sipas të dhënave të qeverisë.

Presidenti Joe Biden ka thënë se duhet të ketë furnizim të mjaftueshëm për të vaksinuar të gjithë Amerikanët deri në fund të korrikut./Opinion.al

Check Also

Sulm në Paris, një person ther për vdekje një police pranë komisariatit

Një person ka therur një police pranë hyrjes së stacionit të policisë në Rambuje, afër …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × one =