Home / Aktualitet / Fatkeqësia më e kushtueshme natyrore në Evropë në 50 vitet e fundit nuk ishte ajo sivjet në Gjermani, edhe pse ka ndodhur po në këtë vend

Fatkeqësia më e kushtueshme natyrore në Evropë në 50 vitet e fundit nuk ishte ajo sivjet në Gjermani, edhe pse ka ndodhur po në këtë vend

Sipas një analize nga Organizata Botërore Meteorologjike (WMO), përmbytjet në Gjermani në vitin 2002, veçanërisht përgjatë lumit Elbe, ishin katastrofa më e rëndë natyrore për sa i përket dëmtimit të pronës në Evropë në 50 vitet e fundit.

Kështu, siç shkruan DPA, përmbytja shkaktoi dëm që arriti në rreth 14 miliardë euro (16.5 miliard dollarë), njoftoi organizata të premten në Gjenevë. Ajo thuhet se vlerësoi të dhënat nga 1970 në 2019.

Globalisht, midis katastrofave natyrore, thatësira dhe stuhitë kanë marrë më shumë jetë gjatë 50 viteve të fundit: Thatësira vrau rreth 650,000 njerëz, stuhitë rreth 580,000.


Ndërkohë që nga përmbytjet dhe temperaturat ekstreme kishin rreth 60,000 vdekje secila.

Për sa i përket dëmtimit të pronës, stuhitë ishin katastrofat natyrore më shkatërruese në të gjithë botën, me humbje ekuivalente me 521 miliardë dollarë. Përmbytjet pasuan me humbje që arrinin në diçka më pak se 115 miliardë dollarë.


Ndryshimi i klimës po përkeqëson situatën, tha sekretari i përgjithshëm i WMO, Petteri Taalas. Shembujt përfshijnë temperaturat ekstreme të fundit në Amerikën e Veriut dhe përmbytjet shkatërruese në Gjermani dhe vendet fqinje.

“Por, gjithnjë e më shumë, episodet e reshjeve të shiut gjithashtu mbajnë gjurmët e ndryshimeve klimatike”, tha Taalas.

“Ndërsa atmosfera nxehet, ajo mban më shumë lagështirë që do të thotë se do të bjerë shi më shumë gjatë stuhive, duke rritur rrezikun e përmbytjeve”. (Telegrafi)

Check Also

Plagosje me armë zjarri në Lezhë, identifikohet dhe shpallet në kërkim autori i dyshuar

Një i plagosur me armë zjarri ka mbetur në Lezhë. Autori i dyshuar Xhulio Vokrri, ka plagosur 25-vjeçarin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × three =