Home / Bota / Ekspertët: Është koha të përdorim dy maska anti-Covid

Ekspertët: Është koha të përdorim dy maska anti-Covid

Zbulimi i rasteve të reja me koronaviurs ka shtyrë ekspertët që të këshillojnë përdorimin e dy maskave për tu mbrojtur.

Variantet e reja të koronavirusit janë edhe më të trasmetueshme duke bërë që një maskë të mos jetë e mjaftueshme për tu mbrojtur.

Disa shtete aziatike, përfshirë Korenë e jugut dhe Singaporin, kanë prodhuar maska të kualitetit të lartë dhe i kanë shpërndarë direkt në shtëpitë e të gjithë banorëve.

Shtete evropiane kanë filluar të kërkojnë qytetarëve të vendosin maska kirurgjike në vende publike, pas fillimit të përhapjes së variantit Britanik, i cili është 70% më infektues.

Ekspertët e SHBA kanë filluar të rekomandojnë këtë teknikë me dy maska, dhe shumë shtete të botës gjithashtu kanë filluar këshillimin.

Check Also

Tirana nesër pa drita, ja në cilat zonat do të ndërpritet energjia për disa orë

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka njoftuar banorët e kryeqytetit se ditën e nesërme …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eight + 19 =