Home / Bota / Efektivët vrasin me gjakftohtësi të rinjtë, SHBA-ja përfshihet nga protestat

Efektivët vrasin me gjakftohtësi të rinjtë, SHBA-ja përfshihet nga protestat

Vdekjet e Daunte Wright-it në Brooklyn Center, Minnesota dhe 13-vjeçarit Adam Toledo në Çikago vazhduan të ndeznin zemërim brenda natës, me disa protesta në qytete anembanë vendit duke u kthyer të dhunshme të Premten në mbrëmje.

Shishet u hodhën në drejtim të oficerëve në Brooklyn Center. Dy persona u arrestuan në Çikago. Zjarret e shumta u ndezën në Portland, ku autoritetet shpallën një trazirë. Dhe dritaret u thyen në Oakland.

Kështu shpalosën demonstratat në ato qytete. Gati 100 njerëz u arrestuan të Premten mbrëma në Brooklyn Center, ku Wright u qëllua për vdekje nga një oficer.
Sherifi i Qarkut Hennepin David Hutchinson dënoi dhunën gjatë një konference për shtyp, duke thënë se ajo “nuk do të tolerohet nga unë ose nga ky operacion”.
“Ne duhet të pikëllohemi. Ne nuk kemi nevojë të kemi më shumë probleme dhe shkatërrime,” tha ai.

John Harrington, komisioneri i Departamentit të Minesotës për Sigurinë Publike, tha se protesta filloi me një marshim paqësor që përfshinte rreth 250 persona. Nga e Premtja në mbrëmje, turma u rrit në rreth 500 me disa që shtyheshin kundër një gardhi të jashtëm që rrethonte stacionin policor të qytetit dhe duke hedhur shishe qelqi ndaj oficerëve.

“Ne nuk u përgjigjëm në atë kohë. Ne vazhduam t’i lejojmë ata të kenë protestën e tyre përpara vijës së gardhit për rreth një orë,” u tha ai gazetarëve.
Rreth orës 21:30, njerëzit e veshur me helmeta dhe të veshura me respiratorë dhe maska gazi u bashkuan me protestën. Të tjerët u armatosën me shkopa bejsbolli, tha Harrington. Pasi autoritetet dhanë tre urdhra për shpërndarje, ata filluan të arrestonin.

“Kjo është një natë që duhet të kishte të bënte me Daunte Wright,” tha Harrington. “Kjo është një natë ku duhet të kishte njerëz atje, siç e kemi parë në vigjilje dhe në vende të tjera, duke njohur vdekjen e tij dhe tragjedinë që është. Rrëzimi i një gardhi, ardhja e armatosur në një protestë nuk është në timen mendja i përshtatet një proteste paqësore”.

Fqinjët e Departamentit të Policisë së Qendrës Brooklyn, në shënjestër të demonstruesve natën, thonë se ndihen të rrethuar.

“Disa netë më parë, dikush u përpoq të fuste në derë këtu,” tha banori Jamiya Crayton, një nënë e tre fëmijëve. “Kështu që është si, ata duan që ne të largohemi, por ne me të vërtetë nuk duam të largohemi sepse nuk duam t’i lëmë gjërat tona këtu.”

Brenda Clark, e cila jeton pranë departamentit të policisë me tre fëmijët e saj, tha se demonstrimet jashtë derës së saj kanë qenë “shqetësuese”.

“Scshtë e frikshme, është traumatizuese, veçanërisht kur të gjithë kanë fëmijë”, tha ajo. “Nuk mund të fle, nuk mund të bëj asgjë”.

Banori Johnny Tolliver tha që të dy palët janë përgjegjëse për gjendjen e vështirë të fqinjëve të mbyllur nga përleshjet e natës.

“Unë fajësoj protestuesit dhe fajësoj policinë,” tha ai. “Sepse nëse policia nuk do të vepronte një budalla, protestuesit nuk do të bënin një budalla. Dhe nëse ata do të kishin treguar një lloj dashurie dhe mbështetje për njëri-tjetrin, ne nuk do ta kishim këtë.”

Check Also

Ministria publikon shifrat e COVID: Ja sa viktima dhe të infektuar u shënuan gjatë 24 orëve

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2,596 testime, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × 1 =