Home / Aktualitet / E trishtë/ Koronavirusi i merr jetën lojtarit të njohur(Emri+Foto)

E trishtë/ Koronavirusi i merr jetën lojtarit të njohur(Emri+Foto)

Tre muaj pas vdekjes së Diego Armando Maradona, një tjetër legjendë e madhe e futbollit argjentinas ka ndërruar jetë.

Leopoldo Jacinto Luke, kampioni i botës në 1978 me Argjentinën, u nda nga jeta të hënën në moshën 72 vjeç.

Luka vdiq në një spital në Mendoza. Ai doli pozitiv ndaj koronavirusit, prandaj u shtrua në spital, por pati komplikime që i shkaktuan një sulm në zemër.

Në periudhën nga 1975 deri në 1981, Luke luajti 43 ndeshje për Argjentinën dhe shënoi deri në 21 gola.

Në Kupën e Botës në Argjentinë, 1978, kur u shpall kampion bote në një finale dramatike me Holandën,  ai shënoi katër gola në pesë ndeshjet e luajtura gjatë turneut.

Humbje e madhe për futbollin! Koronavirusi i merr jetën lojtarit

Check Also

Shifra tragjike nga Covid-19 në vendin tonë: Qindra raste të reja dhe shumë viktima në 24 orë

Shqipëria ka regjistruar një tjetër bilanc tronditës të viktimave nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë njofton …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two + 16 =