Home / Aktualitet / E para në listë është Shqipëria, shihni se çfarë shkruajnë mediat arabe për vendin tonë

E para në listë është Shqipëria, shihni se çfarë shkruajnë mediat arabe për vendin tonë

Pandemia ka vështirësuar shumë udhëtimet për pushimet vere.

Në artikujt e shkruar për opsionet turistike për udhëtarët nga Emiratet e Bashkuara Arabe, mediat arabe listojnë 11 vende ku turistët mund të shkojnë për të kaluar “11 ditët e karantinës” përpara se të nisen drejt Mbretërisë së Bashkuar.

E para në listë është Shqipëria. Në artikull theksohet se vendi ynë pret rezidentë dhe qytetarë nga Emiratet Arabe mjafton që të jenë të pajisur me një vizë. Ata mund të qëndrojnë në vend maksimumi për 90 ditë.

“Për të udhëtuar në Shqipëri nuk ka nevoje që të testoheni për Covid-19, përveç rasteve kur ua kërkon linja ajrore me të cilën jeni duke udhëtuar.”

Po ashtu, në artikull shkruhet se në javën e tretë të qershorit, Shqipëria pritet që të vendosë qendra shëndetësore verore në 29 vendndodhje rreth e qark vendit ku udhëtarët mund të kenë mundësi që të testohen për virusin.

“Turistët janë të lirë që të lëvizin rreth e qark vendit, por u kujtohet që të mbajnë distancën sociale prej 1.5 metrash.”

Check Also

Kina nuk pyet për COVID, nis “festivali i mishit të qenit” (FOTO)

Ka nisur në qytetin Yulin në Kinë të mbahet një prej festivaleve më të neveritshme …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × three =