Home / Bota / E pabesueshme/Italia zbulon videot: Kina e ka shpikur koronavirusin në laboratoret e saj që në 2015

E pabesueshme/Italia zbulon videot: Kina e ka shpikur koronavirusin në laboratoret e saj që në 2015

Ish-zëvendës kryeministri dhe ish-ministri i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini ka publikuar një video nga emisioni italian “Leonardo” në vitin 2015, ku thuhet se shkencëtarët kinezë po prodhonin në laboratorë një virus të rrezikshëm.

“E pabesueshme. Nga Tgr Leonardo (Rai Tre) i datës 16.11.2015 një reportazh për një supervirus pulmonar Coronavirus të krijuar nga kinezët me lakuriq nate dhe minj, jashtëzakonisht i rrezikshëm për njerëzit. Nga Lega, interpelancë urgjente me Presidentin e Këshillit të Ministrave dhe Ministrin e Jashtëm”, shkruan Salvini.

Ndërkohë në emisionin e Rai Tre, thuhet se një grup shkencëtarësh kinezë po punonin për krijimin e supervirusit nga transplantimi i një proteine nga lakuriqët e natës dhe virusit SARS të minjve, i njëjti si koronavirus.

Sipas tyre kjo bëhej për efekte studimi.

Check Also

SHBA feston pavarësinë, Yuri Kim: Këtë vit amerikanët dhe shqiptarët të bashkuar më shumë se kurrë

Shtetet e Bashkuara të Amerikën festojnë sot 244 vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Ambasadorja e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nineteen − nine =