Home / Bota / E frikshme/ Në kulmin e pandemisë së Covid-19, ja si rreshtohen të burgosurit në burgun më famëkeq në botë(FOTO)

E frikshme/ Në kulmin e pandemisë së Covid-19, ja si rreshtohen të burgosurit në burgun më famëkeq në botë(FOTO)

El Salvadori është përballur me dhunën mes bandave për dekada të tëra. Burgjet në këtë vend tashmë janë të tejmbushura duke thyer të gjitha rekordet.

Edhe pse kapaciteti i burgut është 18.051, sistemi aktualisht mban më shumë se 38,000 të burgosur. Nxehtësia ekstreme, kushtet jo-sanitare dhe tuberkulozi morën jetën e shumë të burgosurve edhe para koronavirusit.
Për shkak të numrit të madh të të burgosurve, distancomi social është i pamundur dhe eksperët kanë frikë se shpërthimi i koronavirusit do të përhapet si një “zjarr i egër” në mesin e tyre.

Presidenti Nayib Bukele, i cili mori detyrën në qershor 2019, ka prezantuar një politikë të tolerancës zero ndaj dhunës së bandave, përfshirë brenda burgjeve të vendit. Anëtarëve të bandës së burgosur nuk u lejohen vizitorë ose telefona dhe janë të mbyllur në qelitë e tyre 24 orë në 24.

Këto foto tregojnë anëtarët e bandave gjatë një operacioni kërkimi në burgun e sigurisë së lartë në Izalco, Sonsonate.

Inspektimi vjen në një kohë kur Presidenti Bukele akuzohet për dhënie favorizimesh për udhëheqësit e bandave në këmbim të mbështetjes në zgjedhje.

FOTO/ Si rreshtohen të burgosurit gjatë operacionit të

FOTO/ Si rreshtohen të burgosurit gjatë operacionit të

FOTO/ Si rreshtohen të burgosurit gjatë operacionit të

FOTO/ Si rreshtohen të burgosurit gjatë operacionit të

FOTO/ Si rreshtohen të burgosurit gjatë operacionit të

FOTO/ Si rreshtohen të burgosurit gjatë operacionit të

Check Also

“Zot t’i dalim këtij vatani”, Meta me mesazh të fortë nga Zall Dardha

Kreu i vendit, Ilir Meta ka vizituar sëfundmi fshatin Zall Dardhë të Dibrës nga ku …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen + ten =