Home / Aktualitet / Drogë dhe vjedhje, OFL ‘mbërrin’ në Laç. U kërkon pasurinë 3 të dënuarve

Drogë dhe vjedhje, OFL ‘mbërrin’ në Laç. U kërkon pasurinë 3 të dënuarve

Ditën e sotme përmes një deklarate për mediat OFL-ja ka kërkuar  vetëdeklarimin e pasurisë te 3 personave të dënuar për vepra të ndryshme penale si: “Vjedhja me armë”, e kryer në bashkëpunim; “Prodhimi dhe shitja narkotikëve”; “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, e mbetur në tentativë:

Arben Ramaj,  Arben Bajraktari dhe Edmond Gjinaj, banues në Laç, të dënuar për veprën penale duhet tu përgjigjen pyetjeve të drejtuar nga OFL-ja në 48-orët e ardhshme dhe këto përgjigje do ti dërgohen SPAK-ut për veprime të mëtejshme.

Njoftimi i plotë:

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

  1. R., banues në Mamurras, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”, e kryer në bashkëpunim;
  2. B., banues në Shemri, Kurbin, i dënuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja narkotikëve”;
  3. Gj., banues në Laç, i dënuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, e mbetur në tentativë.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

Check Also

“Zjarret në pyje kërcënim global si pandemia”, Erdogan: Inteligjenca turke po heton shkaqet

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan i ka konsideruar zjarret në pyje një kërcënim global …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × 2 =