Home / Aktualitet / Djali i Remzi Hoxhës tregon 2 ngjarjet që implikojnë Sali Berishën në…

Djali i Remzi Hoxhës tregon 2 ngjarjet që implikojnë Sali Berishën në…

Djali i Remzi Hoxhës shprehet se babai i tij është ndodhur në vendin e gabuar në kohën e gabuar ku ka zbuluar dy takime mes palës shqiptare dhe asaj serbe. Në rastin e parë, ai thotë se në takimin mes Slobodan Miloshevic dhe Kiro Gligorov mund të ketë qenë dhe Sali Berisha, kjo pasi Remzi Hoxha ka parë eskortën e tij teksa udhëtonte drejt vendit të takimit të tyre.

“Ky është një element. Babai në Maqedoni shkonte në mënyrë të fshehtë, ashtu dhe në Kosovë. Në Kosovë, Kaqanik është dhe një Remzi Hoxha që e arrestuan autoritetet serbe dhe e rrahën. Njerëzit që ishin aktiv në çështjen e Kosovës që jetonin në Shqipëri, babain tim e kanë njohur. Babai ka qenë shumë në lëvizje. Në një takim me Shefqet Maliqin dhe Basri, në kthim babi shkonte në Shkup më 31 maj 1993. Në Tushemisht, polici i thotë që do duhet të kthehen pasi kufiri është i mbyllur. Kur u kthyen shohin eskortin e Presidentit Berisha. Këta kthehen, babai im shkon në Shkup. Slobodan Miloshevic dhe Kiro Gligorov u takuan në Shën Naum, dhe babai im të tre bëjnë lidhjen nëse ka qenë Berisha në atë takim. Nuk kanë pasur asnjë kontakt. I shkruan Presidentit Rrugova nëse ka pasur informacion se ishte Berisha në atë takim. Rrugova pyet Berishën dhe ai i thotë se kush ta dha. Rrugova i tha Remzi Hoxha. Ndaj Berisha mendonte se Remzi donte nëse dinte diçka. Babai nuk dinte se Basriu pyeti Rrugovën. Ishte në kohë të gabuar dhe në vend të gabuar” tha djali i Remzi Hoxhës në emisionin Repolitix në Report TV.

Gjithashtu ai shpjegoi rastin e dytë në takimin me Bashkim Gazidedes dhe Arkanit, dora e djathtë e Slobodan Miloshevicit.

“Babai në 93 merrej me duraluminin. Për atë kohë ishte njëshi absolut tek sipërmarrësit? Duralumini sapo kishte hyrë. Shkoi në Shkodër për një inspektim. Shkuan në një lokal të Shkodrës për të ngrënë. Aty panë Gazideden dhe Arkanin. Babai, tronditet. Shkon takon Pjetër Abnorin dhe i thotë se si ka mundësi që këta shkojnë bashkë ndërkohë që ne jemi në luftë. I thotë do pyes Berishën për këtë takim. Ai i thotë se më tha Remzi Hoxha dhe ja ku doli për herë të dytë emri i babait tim. Berisha urdhëron Gazideden për të marrë Remzi Hoxhën për të parë se çfarë provash kishte” tha Ardian Hoxha.

Check Also

Tragjedi! Rrufeja godet 17 dasmorë, plagoset rëndë dhëndri

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Bangladesh. Mësohet se një …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one + 4 =