Home / Aktualitet / Djali i Michael Schumacher, në gjurmët e të atit bëhet gati për F1, ja me cilin ekip do të garojë

Djali i Michael Schumacher, në gjurmët e të atit bëhet gati për F1, ja me cilin ekip do të garojë

Mick Schumacher do të ndjekë hapat e babait të tij duke garuar në Formula 1 sezonin e ardhshëm.

Gjermani është djali i shtatë herë kampionit të botës Michael Schumacher dhe do të garojë për ekipin britanik Haas me bazë në Britani.

Schumacher aktualisht po udhëheq kampionatin e Formula 2 me 14 pikë nga Callum Ilott dhe mund të fitojë titullin këtë fundjavë në Bahrein.

21-vjeçari do të ketë partnerin e ri Nikita Mazepin, djalin e një miliarderi rus, i cili u konfirmua dje.

Schumacher ndau gëzimin e tij për lajmin, duke thënë: “Mundësia për të qenë në  Formula 1 vitin e ardhshëm më bën jashtëzakonisht të lumtur dhe thjesht jam pa fjalë.

“Unë do të doja të falënderoja Haas F1 Team, Scuderia Ferrari dhe Ferrari Driver Academy për besimin e tyre tek unë.

“Unë gjithashtu dua t’ua shpërblej prindërve të mi – e di që u kam borxh gjithçka.

“Unë gjithmonë kam besuar se do ta realizoja ëndrrën time për Formula 1.

Check Also

Pyetja që bëjnë të gjithë: Pse domatet shqiptare nuk e kanë më shijen e dikurshme

Është e pamundur të gjesh një shqiptar që ka jetuar para 90-tës, e që s’ka …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 5 =