Home / Kryesore / Dita e sotme nis me temperatura nën zero, ja parashikimi për të gjithë javën

Dita e sotme nis me temperatura nën zero, ja parashikimi për të gjithë javën

Sot, (e Martë) moti parashikohet i kthjellët dhe i acartë me temperatura në vlera negative në orët e mëngjesit, raporton Shërbimi Meterologjik Ushtarak.

Mesi i javës sjell ndryshime si në fushën termike ashtu dhe pranisë së reshjeve. Nga e Mërkura parashikohet shtim i vranësirave si dhe reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët. Temperaturat do të pësojnë rritje duke mbetur në vlera negative vetëm në zonat malore.

Ditën e Enjte do të mbeten prezente vranësirat si dhe reshjet e shiut të herëpashershme me intensitet të ulët deri dhe mesatar në veri dhe jug. Në lartësitë mbi 1000 metër në zonat malore reshje të dobta dëbore.

Dita e Premte parashikohet me reshje shiu të herëpashershme me intensitet deri mesatar. Në lartësitë mbi 900 metër në zonat malore reshje të dobta dëbore.

Për tu theksuar është dita e Shtunë pasi parashikohet me reshje shiu të vazhdueshme me intensitet mesatar, ndërsa në zonën e veriut dhe atë jugore reshjet e shiut do të jenë me intensitet të lartë. Në lartësitë mbi 500 metër në veri – verilindje dhe lartësitë mbi 800 metër në juglindje reshje të dendura dëbore.

Dita e Premte dhe e Shtunë pritet të kenë erë të fortë dhe intensive me drejtim nga kuadrati i jugut problematike në zonat luginore dhe përgjatë vijës bregdetare duke u shoqëruar me valëzim të forcës 5 deri në 7 ballë!!!

139632114_1100303553742316_6667142516947209768_n.jpg

Check Also

Vaksinimi anti COVID në Shqipëri/ Epidemiologu Ilir Alimehmeti paralajmëron: Dimri i ardhshëm mund të përkeqësojë…

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, ka komentuar deklaratën e kryeministrit Rama që procesi i vaksinimit në Shqipëri …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 − 7 =