Home / Kryesore / Daut Gumeni nderohet me titullin e larte “Nderi i Qarkut te Gjirokastres”

Daut Gumeni nderohet me titullin e larte “Nderi i Qarkut te Gjirokastres”

Ne universitetin Eqrem Cabej ne Gjirokaster eshte organizuar nje ceremoni me rastin e dhenies se titullit ” Nder i Qarkut te Gjirokastres” intelektualit dhe shkrimtarit te njohur Daut Gumeni.

Lindita Rova, Kryetare e Keshillit te Qarkut, duke i dorezuar titullin e larte , vleresoi kontributin e z. Daut Gumeni si personalitet me vlera kombetare , shembull me jetën dhe veprën e tij publiçistike, studimore e letrare ne sherbim te shoqerise shqiptare dhe  si luftêtar i paepur për liri e përparim shoqeror, si humanist dhe mendimtar.

Gjate ceremonise, studjues, miq e te aferm kane folur per jeten dhe rolin e Z. Daut Gumeni ne fushen e letrave shqipe ashtu dhe per kontributin e tij te cmuar per zhvillimin e proceseve demokratike ne vendin tone.

 

Check Also

Zjarr i përmasave të mëdha në Shëngjin

Një zjarr i përmasave të mëdha është përhapur pranë një zone të banuar në Shëngjin. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 5 =