Home / Bota / Covid del jashtë kontrollit në Britani, rrezikohet mbyllja deri në Prill

Covid del jashtë kontrollit në Britani, rrezikohet mbyllja deri në Prill

Drejtuesit e sektorit të edukimit në Britaninë e Madhe i druhen faktit se shkollat mund të rrinë të mbyllura deri në përfundim të pushimeve të Pashkëve, në këtë mënyrë fëmijëve do iu duhet të qëndrojnë edhe 3 muaj të tjerë larg bankave të shkollës.

Pavarësisht se MB-ja po sheh një tjetër rënie të rasteve të reja me Covid-19, drejtuesit e shkollave mendojnë se nxënësit janë para mundësisë të vazhdojnë mësimin nga shtëpia deri në fillim të prillit. Pra në këtë mënyrë, studentët do të kenë kaluar një vit të plotë me shkëputje dhe rikthim nga shkolla.

Frika për një mos-rikthim deri në prill u shtua edhe më tej pas deklaratës së Sekretarit të Jashtëm, Dominic Rab, i cili paralajmëroi në fundjavë se nuk do të ishte e mundur fillimi i lehtësimit të masave në Angli deri në Mars.

Ndërsa Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock, e shtoi paqartësinë më tej ditën e djeshme në lidhje me rihapjen e shkollave në Mars, teksa u shpreh se lehtësimi i masave nuk nënkupton një rikthim në shkolla për studentët.

Paralajmërimi vjen pasi deputetët e pakënaqur të partisë Tory i kërkuan qeverisë mbrëmë të hartojë në mënyrë të menjëhershme një plan për daljen nga lockdown-i, me lehtësimin e masave që do të fillojnë në mes të shkurtit.

Por teksa numri i të vaksinuarve ka arritur tashmë 4 milion dhe numri i të prekurve vazhdon të bjerë (me vetëm 37,535 raste të reja ditën e djeshme, pra ndërsa numri i njerëzve të vaksinuar arriti 4 milion dje dhe shifrat e infeksionit vazhduan të bien, me Britaninë që regjistroi 37,535 raste të tjera, një e pesta nga e hëna e kaluar), kryeministri Boris Johnson nuk iu përgjigj pyetjeve se si dhe kur do të lehtëson kufizimet në Angli.

Ndërkohë, burime qeveritare mbrëmë thanë se ishte herët për të thënë kur do të hapen përsëri shkollat, me një burim që thotë: “Bëhet fjalë për atë që është pamja shëndetësore. Nëse bllokimi bën punën e tij, atëherë shkollat ​​mund të jenë gjëja e parë që do të hapen.”

Kryeministri ka premtuar vazhdimisht se rihapja e shkollave do të jetë përparësia e tij kur lehtësohet bllokimi, por asnjë datë nuk është caktuar kurrë.

Dhe tani udhëheqësi i një zinxhiri të madh akademie ka paralajmëruar se gjasat janë që shkollat ​​të mbyllen deri në pushimet e Pashkëve, pra në fillim të Prillit.

Steve Chalke, kreu i zinxhirit të akademisë Oasis, i cili drejton 48 shkolla, tha: “Unë nuk mendoj se shkollat ​​do të rihapen deri pas Pashkëve. Mendoj se do të humbasin edhe gjysmën e dytë të sezonit.”

Check Also

U përgëzua për strategjinë anti COVID, ky shtet europian goditet nga vala e tretë e pandemisë

Vala e tretë e pandemisë duket se ka filluar në Suedi, njoftoi sot Agjencia Suedeze …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × one =