Home / Bota / Covid-19/ Rusia i ka idetë e qarta, ja kur do ta nis vaksinimin masiv të qytetarëve

Covid-19/ Rusia i ka idetë e qarta, ja kur do ta nis vaksinimin masiv të qytetarëve

Rusia do të fillojë vaksinimin masiv kundër koronavirusit në vitin 2021.

Sipas zv/kryeministrit rus, Tatiana Golikova, vaksinimi, të paktën ën fazën e parë, nuk do të jetë i detyrueshëm.

“Vaksinimi masiv është planifikuar në vitin 2021. Unë doja të theksoja edhe njëherë se do të jetë vullnetar, jo i detyruar”, tha ajo.

Sipas saj, më shumë se 117 mijë doza të Sputnik V tashmë janë hedhur në treg dhe deri në fund të vitit, do të prodhohen gjithsej 2 milion doza.

Check Also

Rritet zemërimi ndaj presidentit Biden, ekspertët: Politikë e turpshme/ Dëbimi i 14 mijë emigrantëve në kufirin me Teksasin

Imazhet e agjentëve të kufirit të Shteteve të Bashkuara me kapele kauboji që kapin frerët …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen − eleven =