Home / Aktualitet / Covid-19 i merr jetën presidentit të Unicefit në Itali

Covid-19 i merr jetën presidentit të Unicefit në Itali

Ka ndërruar jetë si pasojë e Covid 19 presidenti i Unicef për Italinë Francesco Samengo. Lajmi është konfirmuar nga vetë zyra e Unicef në Itali, ku thuhet se Samengo ishte një shembull i vetëmohimit dhe i këmbënguljes për të gjithë.

“Ai ishte një udhëzues i sigurt për të gjithë, një shembull i vetëmohimit dhe këmbënguljes së palodhur, një nxitje për të dhënë gjithnjë më të mirën prej nesh në ndjekjen e çështjes së të drejtave të fëmijëve në Itali dhe në botë”, thuhet në reagimin e Unicef.

Samengo, ishte zgjedhur president i Unicef ​​në Itali që nga viti 2018, ishte prekur prej disa ditësh nga Covid dhe ishte shtruar në spital.

“Në ballë të mbrojtjes së të drejtave të fëmijëve dhe të rinjve në Itali dhe në botë, Francesco Samengo gjithmonë është shquar për ndjeshmërinë e tij të madhe dhe besimin e vendosur se krijimi i një bote më të mirë do të thotë së pari të kujdesesh për më të dobëtit dhe më të pambrojturit, sidomos fëmijët, duke mos lënë askënd pas. Në dy vitet e mandatit të tij ai e udhëhoqi organizatën me shumë përkushtim, pasion dhe përkushtim të pandërprerë”, vijon deklarata e Unicef Italia.

Nënkryetarja Carmela Pace, bordi i drejtorëve, drejtori i përgjithshëm Paolo Rozera, presidentët rajonalë dhe krahinorë, vullnetarët e Unicef ​​dhe i gjithë stafi “solidarizohen me dhimbje dhe dashuri për familjen e tij, të sigurt se në forcën e shembullit të Samegos do të gjejnë forcën të përballen me këtë humbje të madhe”.

Samengo ka qenë vullnetar i Unicef ​​për më shumë se njëzet vjet, më pas anëtar i bordit të drejtorëve dhe që nga viti 2001 president i komitetit rajonal të Kalabrisë për unicef.  Ai ka qenë i diplomuar në ekonomi dhe tregti, i regjistruar në regjistrin e kontabilistëve të autorizuar dhe auditorëve, ai ka mbajtur role të rëndësishme menaxheriale në shumë kompani publike.

(E.K/Faxweb.al)

Check Also

3.4 mln Euro në Toyota Yaris, Hoxha: Basha të thotë nëse është pyetur nga prokurori belg

Gazetari investigativ, Artan Hoxha, ka dhënë disa detaje në lidhje me dosjen e famshme të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 + 5 =