Home / Aktualitet / Çekia “pushtohet” nga Covid-19, regjistron shifrën më të lartë të infektuarve që nga fillimi i pandemisë

Çekia “pushtohet” nga Covid-19, regjistron shifrën më të lartë të infektuarve që nga fillimi i pandemisë

Republika e Çekisë ka regjistruar të martën rastet e infektimeve më të larta që nga fillimi i pandemisë. Sipas shifrave që kanë publikuar autoritetet shëndetësore Çekia regjistroi 11,984 raste të reja si dhe numri i viktimave është 106.

Çekia ka 10,9 milion banorë dhe të infektuar me koronavirus janë 190 mijë persona ku 120 mijë prej tyre janë vetëm tre javët e para të tetorit.

Mesatarja 1-javorshe e rasteve të reja është rritur ndjeshëm në 2 javët e fundit ku nga 26,26 raste për 100 mijë banor ka shkuar ne 80,76 banorë.

Check Also

E trishtë/ Ndërron jetë nga Covid-19 efektivi 50 vjeçar, ishte në intubim prej 5 ditësh

Munir Xhepa, efektiv i Policisë Rrugore në Bulqizë është ndarë nga jeta pasi nuk e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × one =