Home / Uncategorized

Uncategorized

Protesta para SPAK, Budina u bën thirrje prokurorëve: “Bëhuni të parët që jepni shkëndijën e shpresës!”

Anëtarët e Aleancës për Teatrin janë mbledhur para SPAK për të protestuar, por siç thonë ata edhe për të mbështetur prokurorët për të hetuar drejtë çështjen. Regjisori Robert Budina tha për mediat se: “Protesta është mbështetje për prokurorët që do kenë çështjen, që të mos tërhiqen. Ne nuk ishim të armatosur, …

Read More »

“Budallenj!” Veliaj për protestën: “Erdhën për të bërtitur kundër meje dhe Ramës dhe u rrahën mes tyre”

“Puna për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar nuk do të ndalet.” Kështu ka deklaruar kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj sot në Kombinat, në një familje që  përfituan banesën e re, pas prishjes nga tërmeti. Në bashkëbisedimin me familjarët Veliaj nuk nguroi të bënte edhe krahasimin mes këtyre të fundit, …

Read More »

Shembja e Teatrit, apelon regjisori: “Më ndihmoni me formulimin e kallëzimit penal dhe padisë në Gjykatën Administrative”

Regjisori Kastriot Çipi në një shkrim në rrjetet sociale ka paralajmëruar se nëse Këshilli Bashkiak voton shembjen e Teatrit Kombëtar të gjithë anëtarët e tij duhet të kallëzohen PENALISHT, sipas Kodit Penal, Neni 160 “Shkatërrimi i veprave kulturore”. Çipi shkruan se Bashkia Tiranë nuk ka tagër të vendosë për shembjen …

Read More »

Deklarata “tronditëse” e shkencëtares kryesore të OBSH: Covid-19 do të vihet nën kontroll pas 4-5 vitesh

Mund të duhen 4-5 vite përpara se pandemia Covid-19 të vihet nën kontroll. Kështu shprehet Soumya Swaminathan, kreu i shkencëtarëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në një konferencë digjitale të organizuar nga “Financial Times”, Swaminathan deklaroi: “Do të thoja që mund të vihet nën kontroll për 4-5 vite. Faktorë thelbësorë …

Read More »

Si të dini nëse fëmijët kanë koronavirus, paralajmërojnë ekspertët: “Nuk fillon me ethe, por me të vjella dhe …”

Koronavirusi mund të mos fillojë me ethe tek fëmijët, por me diarre dhe lodhje, sugjeron një studim i ri. Në pesë pacientë kinezë, studiuesit zbuluan se të rinjtë shpesh vuajnë nga simptomat gastrointestinale siç janë bllokimet dhe ënjtja e veshkave së pari. Ekipi, nga Spitali Tongji në Wuhan – nga …

Read More »