Home / Stili i jetes

Stili i jetes

Kini kujdes! Nëse nuk i pastroni siç duhet këto objekte të përditshmërisë sonë,mund të rrezikoheni nga koronavirusi

Këto kohë të gjithë ne jemi më vigjilentë se kurrë kur vjen puna tek higjena. Ajo është arma më e fuqishme që ne kemi ndaj koronavirusit. Specialistët rekomandojnë që përveç higjenës personale të kujdesemi edhe për pastërtinë e objekteve të ndryshme me të cilat kemi kontakt në përditshmërinë tonë. Kompania …

Read More »

Njerëzit e këtyre shteteve, po bëjnë surpriza befasuese në këtë kohë pandemie

Njerëzit në Afrikë janë duke bërë gjëra të jashtëzakonshme dhe befasuese për të ndihmuar të tjerët gjatë pandemisë së koronavirusit. 1) Nga fusha e modës tek” fustanet” mjekësore Një firmë e modës libiane ka kaluar nga bërja e rrobave elegante tek veshjet mjekësore.Gjashtë gra janë duke qepur maska dhe veshje …

Read More »

FOTO/Britanikët vazhdojnë me “çmendurinë” e tyre! Pavarsisht kërcënimit nga Covid-19, ata vazhdojnë jetën normalisht…

Britania e Madhe pret deri në 20 mijë vdekje nga koronavirusi, por qytetarët vazhdojnë të sfidojnë shtetit dhe shëndetin, duke mos respektuar kufizimet. Sekretari britanik për Shëndetësi, Matt Hancock, nuk e ka përjashtuar mundësinë e ndalimit të stërvitjeve në ambiente të hapura, nëse njerëzit nuk respektojnë masat e distancimit fizik …

Read More »

VIDEO/ Për të mos u humbur, momenti qesharak kur majmuni na jep një leksion, si të lajmë duart

Kjo është Sandra. Sandra është e zgjuar. Sandra vëzhgoi kujdestarët e saj duke larë duart vazhdimisht në qendrën për majmunët  në Wauchula, Florida .. Sandra filloi të lante duart gjithashtu. Sandra pastron frontet dhe të pasmet e duarve. Sandra kërkon kohë për të pastruar duart e saj tërësisht. Sandra ka …

Read More »

Marinari i cili qëndroi 286 ditë në nëndetëse, jep këshilla si ta përballoni izolimin

Ryan Ramsey ka shërbyer si kapiteni i nëndetëses HMS Turbulent, pjesë e flotës detare të Mbretërisë së Bashkuar, midis viteve 2008-2011 dhe gjatë një misioni qëndroi për 286 ditë në det pa e parë në asnjë moment qiellin. Në një video për BBC, përsa i përket vetë-ziolimit, ai theksoi 5 …

Read More »

Në mes të krizës së Covid-19, Hungaria kërkon t’i jap fund ligjit që njeh transgjinorët

Një projektligj i propozuar nga qeveria hungareze do t’i jepte fund njohjes ligjore për njerëzit transgjinorë. Projekt-ligji, i paraqitur të martën kryesisht ishte përqendruar në prezantimin e një sërë masash të diskutueshme me synim luftimin e koronavirusit, dhe nder te tjera u diskutua edhe qe gjinia duhej të percaktohej si …

Read More »