Home / Sociale

Sociale

“Telekom Albania” ndryshon emrin dhe pronarin

Telekom Albania zyrtarizoi të enjten emrin e ri zyrtar në markës në One, ndërsa do të ketë ndryshime të rëndësishme edhe në strukturën e saj aksionere. Kompania bën të ditur se biznesmeni shqiptaro-bullgar, Elvin Guri do të bëhet aksioner kontrollues i kompanisë holding Albania Telecom Invest (ATI), që zotëron 99.9% …

Read More »

Rregullat e reja në shkollë/ Nga mësimi me tre turne deri tek përdorimi i maskave, ja si parashikohet ky vit i ri mësimor

Zëvendës ministrja e Arsimit Nina Guga ka shpjeguar në News24 rregullat e reja në shkollë në prag të nisjes së vitit të ri mësimor në kuadër të situatës së krijuar nga pandemia e koronavirusit. Guga tha në rubrikën “Opinion” se janë disa skenarë me variante brenda tyre për nisjen, mbarëvajtjen …

Read More »

Me sytë nga Shtatori

 Erjon Uka/ Shumëçka për situatën që po përjetojmë dhe pasojat që presim do të kuptohet në shtator. Mund të thuhet edhe se ora e së vërtetës vjen tani, por jo vetëm që do të ishte një frazë klishe, por mbi të gjitha në një situatë të panjohur si ajo e …

Read More »

Dita Ndërkombëtare e Gruas, ambasada e SHBA-së mirënjohje per 26 gratë e Pogradecit

Postimi i plote: 🇦🇱 | Sot është Dita Ndërkombëtare e Barazisë së Gruas! Gratë e profesioneve të ndryshme kontribuojnë në shoqërinë shqiptare, por, zakonisht, historitë e kontributit të tyre mbeten të patreguara e të panjohura. Kohët e fundit, projekti ynë për Planifikimin dhe Qeverisjen Vendore (PLGP) bashkëpunoi me Bashkinë dhe …

Read More »

Qerbelaja: Një Rrëfim nga Shtëpia e Zisë

Gëzim Basha/ Bektashinjtë e Shqipërisë, si të gjithe ndjekësit e Islamit Sufist, përkujtojnë këto ditë vuajtjet e Imam Hysenit dhe familjes së tij në Qerbela duke mos pire uje. Në shenjë simpatie për sakrificën e tyre po postoj ketë përkthim nga poeti i shquar Amerikan, Agha Shahid Ali (1949-2001). Agha …

Read More »

Hapja e shkollave/ A do të fillojë mësimi si normalisht? Flasin autoritetet në bazë të studimit

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, dhe ajo e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, kanë dalë në një komunikim për mediat në lidhje me rinisjen e procesit mësimor në Shtator dhe protokolleve që duhet të ndiqen. Shahini tha se shkollat që plotësojnë kriteret, do të vijojnë procesin mësimor normalisht në bazë të zbatimit …

Read More »