Home / Kryesore (page 635)

Kryesore

SPARTAK NGJELA KOMENTON/ A kanë qenë këngëtaret Parashqevi Simaku dhe Lindita Theodhori të lidhura me Shërbimin e fshehtë komunist

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”39549″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Dashuria në qarqet artistike në diktaturën hoxhiste ishte pjesa më e emancipuar e erotikës në një diktaturë orientaliste shqiptare që ishte kundër saj. Ato ishin dy femra të veçanta me sens progresist në atë tmerr që kishte pushtuar muzikën shqiptare nga histeria antiperëndimore që kishte regjimi.

Read More »

RAPORTI DËSHPËRUES/ Shqipëria, vendi më i varfër i Europës edhe në dhjetë vitet e ardhshme

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”39546″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Përparimi i ngadalshëm në zbatimin e reformave strukturore do ta zbehin edhe më tej perspektivën ekonomike afatgjatë të vendit…Problemet e trashëguara nga epoka komuniste ende vazhdojnë të pengojnë… Burokracia është e fryrë dhe tregu i punës është tepër e varur nga sektori publik… 

Read More »

Pesë euro për të udhëtuar në "Rrugën e Kombit". Katër kompani në garë për konçesionin

Deri në fund të shtatorit përfundojnë procedurat e dhënies me koncesion të rrugës Durrës-Kukës dhe aplikimit të tarifës 5 euro. Katër kompani kanë dorëzuar ofertat kohë më parë pranë Ministrisë së Transportit për t’u bërë pjesë e garës së dhënies me koncesion të autostradës Milot­Morinë, me qëllim ndërtimin, operimin, mirëmbajtjen …

Read More »

Pronat, Rama: Do t'i jepet fund kaosit të krijuar

Nënshkruhet në Vlorë marrëveshja ndërinstitucionale për bashkëpunim në mbrojtjen e pronës private. Të pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes ishin krerët e lartë të disa institucioneve si Drejtori i Policisë së  Shtetit, drejtoresha e AKKP, Prokurori i Përgjithshëm, drejtoresha e Avokaturës së Shtetit, si dhe kryeministri Edi Rama. Kryeministri …

Read More »