Home / Kryesore (page 2)

Kryesore

“VLORA – QYTETI QË PO ZGJOHET”

Të shtunën, më 09.11.2019, në Namur, kryeqyteti i Vallonisë në Belgjikë, u hap expo me 60 fotografi tematika e së cilave, luhaste midis depresionit, zgjimit dhe shpresës. Me kryetarin e bashkisë Maxime Prévot, (ish ministër, njëkohësisht deputet ne parlamentin Belg si dhe kandidat petencial për kryeministër i belgjikës)por dhe në …

Read More »

Deklarate e Unionit te Gazetareve Shqiptare

Ekstremistet greke dhe minoritare ndeshkojne vendin e tyre me kercenimet ndaj reportereve te medias shqiptare. UGSH raporton prane organizatave boterore Tirane me 26 tetor 2019 Episodet agresive te ekstremisteve greke me gazetaret shqiptare ne Bularat diten e djeshme, jane shembuj te paster agresioni mbi reporteret e medias shqiptare. Kesi episodesh …

Read More »

BE dhe SHBA nuk duhet ta neglizhojnë prezencën e Kinës dhe Rusisë në Ballkan

Nga Akri Çipa*/ DIELLI Pas luftërave katastrofike dhe traumatike të viteve 90’, Ballkani përjetoi dy dekada stabilitet dhe progres demokratik. Bashkimi Europian, në bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara, luajtën një rol kritik në pajtimin e popujve të rajonit, në mbështetjen dhe thellimin e proceseve shtet-formuese dhe në rimëkëmbjen dhe zhvillimin …

Read More »

Rama: Biseda me Trump dhe Mitsotakis inkurajuese! Së shpejti takim me Zaev dhe Vuçiç për heqjen e kufijve (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë në SHBA. Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë në SHBA. Ku temat kryesore janë: Prezantimi me Kryeministrin Mitsotakis; Rikthimi i idesë së Shengenit rajonal; PO-ja e Bundestagut për çeljen e negociatave BE-Shqipëri dhe Reforma Zgjedhore si hap drejt Konferencës Ndërqeveritare të Shqipërisë …

Read More »

Prej dy ditësh i shtruar në spital, vetëm 10 ditë burg për pedagogun që kërkonte favore seksuale nga studentja

Gjykata e Elbasanit ka caktuar masën e sigurisë ‘arrest me burg’ me 10 ditë, për Denis Himçin pedagogun që kërkonte favore seksuale nga studentja në Universitetin e Elbasanit. Denis Himçi ELBASAN– Gjykata e Elbasanit ka caktuar masën e sigurisë ‘arrest me burg’ me 10 ditë, për Denis Himçin pedagogun që kërkonte favore …

Read More »

Shqipëria dërgon ‘Delegacionin’ në Oscar

Shqipëria ka përzgjedhur për t’u përfaqësuar në Oskar me filmin “Delegacioni” me skenar të Bujar Alimanit dhe skenar të Artan Minarollit. Filmi “Delegacioni” me regji të Bujar Alimanit edhe me skenar të të ndjerit Artan Minarolli, pas çmimit të madh “Grand Prix” në Varshavë edhe vlerësimit, si “Filmi më i mirë …

Read More »